Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

ЦЕЛЕР 187'

Код нас се највише троши Мелер Корењак за употребу округластог, крупног, меснатог, белог и укусног корена, који се додаје: чорби при кувању или пак пресан реже за салату. Лишће није за употребу, јер је жилаво и тврдо.

Целер корењак најбоље се развија под умерено топлим и влажним климатом. Сушан и преко мере топал климат штетно утиче на Целер. Према том и положај за Целер више одговара низак, хладан и влажан, који може још и да се залива, него издигнут, сув и топал. Највише воли ниско и оцедно поречје, за тим исушене ритове. Земљиште тешко, хладно, масно, богато хумусом и биљском храном, даје најлепши Целер. Плодан иловачаст речни нанос, умерено влажан ритски хумус и свака тежа црница, подесна је за гајење Целера.

Као ђубре, Целер највише воли добро угорео говеђи гној, кога треба из раније, дакле још с јесени растурити и заорати. Од непотпуно угорелог ђубрета, хоће корен Цслера да постане шупаљ, исто тако утиче и ако се доцкан, пред сејањем земљиште пођубри.. Најбоље је, да се још преко лета растури ђубре и земљиште засеје неким брзостасним усевом, који може да се збере до зиме.

У току зиме корисно је, да се растури на 1 ар земљишта, пре орања по 4—2 кгр. пепела од изгорелог дрвета и тиме унесе довољна количина калија. Јака азотна ђубрива Целер не подноси, постаје шупаљ и безукусан. И кречно ђубре годи Целеру, нарочито на тешком земљишту.

Целер захтева дубоку припрему земљишта, дубоко орање са подубљавањем помоћу подривача. А, најбоље успева на риљању, које треба да се изврши у току зиме и изложи благотворном у-

тицају мразева.

И за Целер мора најпре у нарочитим лејама да се произведе расад, који се за тим пресађује на одређено стално место. Као: споростасна биљка, Целер захтева што раније да се посеје, јер:

Целер. Лишћар.