Pravilnik za železnički saobraćaj u Kraljevini Srbiji

60

лици случаја није произашао из природне особине робе, или да узети проценат не одговара. тој особини или осталим приликама случаја, Но поједине управе могу, са одобрењем надзорне власти, за ону робу што ју пошиљаоц сам товари, или примаоц отоварује и већи проценат одредити према природној особини појединих артикла.

Кад се роба сасвим изгуби онда се не може одбијати ни губитак у тежини.

5. 68. Величина јамчевине,

Накнада, која према одредбама горњих параграфа жељезници на терет пада, мери се у обзиру на новчану вредност по овим основама :

1. При рачунању оштете у случају потпуног или почесног губитка узима се за основу обична трговачка вредност коју оштећени има доказати, а ако не буде ње, онда обична вредност, коју би роба исте особине имала у томе добу п у месту где би се издати морала, а пошто се услед губитка одбију случајно уштеђене царине и трошкови.

%. Но при израчунавању оштете не ће се моћи узимати за обичну трговачку, односно обичну вредност више но 75 динара од 50 килограма бруто тежине, осим ако би била већа вредност писменима. стављена у товарном листу и то на страни адресе и на за то одређеном месту.

3. Ако је већа вредност стављена, онда је њена сума и највећа накнада; која се дати има. За овај случај плаћа пошиљаоц осим тарифом одређене возарине и један додатак, који не сме прећи