Pripovetke / Grigorije Božović

РЕЧНИК И ОБЈАШЊЕЊА 195

јава саучешћа човеку сожалошћену смрћу У породици. Обрт је овај постао у брдским крајевима где је било крвне освете, јер је слично и код Арнаута. Значење је изјаве саучешћа било ово: „погину, дакле, твој брат (син, синовац, ујак итд.); нека ти останеш у животу, па ће. дати Бог да га осветиш !"

Зенђије, узенгије, стремена, бакрачлије.

Зулум (турска), насиље, притисак.

Измећар, слуга.

Инсан (тур.), човек, лице.

Ићиндија, стари трећи час после подне, предвечерје. Код муслимана час треће по реду дневне молитве.

Јармак (тур.), сећи, ситнити; отуда У Србији јарма за прекрупу.

Кадија, судац турски, али не верски но световни, који је судио не по обичном грађанском законику но по Шеријату. Кадијача, превој на Рогозни, где је 1876. био крвав бој између турске и српске војске, где су и Колашинци имали учешћа.

Каза, турски срез.

Кај, где (у Маћедонији).

Кајмекам, срески турски поглавар; У војсци потпуКОВНИК. Калешо, калуша, из грчког, лепо, црномањасто. („Невесто, око калешо, изведи коња дорија!")

Канчело, она гужва у коју се савија конопац, кад се успрема, кад се хоће да обеси о клин у вајату или испред куће. Тако се зове и клупко дебела пртена конца врвце.

Капреч, ован предводник, коме се из малена рогови упуте навише да расту.

Капсолача, пушка капислара. -

Каурин, каур (ћаурин, ћаур), неверник, управо неправоверник; мухамеданско називање хришћана. Реч је арапска, али је у облику каурин, каур још погрднија него кад се каже ђаурин. Тако је изговара Арнаутин кад хоће да нагрди Србина.

Качкин, бегунац, одметник од власти и закона, од турскога глагола „качмак", бежати. Отуда данашње „качак" —_ арнаутски хајдук, одметник. Слично је постање, Качанику, јер значи излаз, управо место кроз које се протрчи.

Кога (од когда), кад > Маћгдопији.

Кокона, жена, супруга; госпођа хришћанска према турској хануми или кадуни. У послецње време у турским устима ова је реч значила погрду хришћанске жеапе кеја иде отворена лица улицом, гологлава или у шеширу, без шалвара. Тако су пред ослобођење Турци називали европске певачице. и свирачице.