Pripovjesti : crnogorske i primorske

80 СТЈЕПАН МИТРОВ ЉУБИША

пиња: „Кад ми љекарија набави толико дарова, да је доста хране селу за годину, не би ли царство дало бољег“ Зар на овако безочну мисао зами га невоља, јер му у оближње вријеме позлиједише њеки боници, а њеки и помријеше. Размисли — народ је овај лаковјеран, цијени да сам добар лијечник, лакше би ме царем почитовао, јер су му додијале душевне патње више но тијелесне болести. Пак за љекаром и лијечником врве немоћни, а за царем би здрави. Данас су све очи од Дунава и Балкана упрте к Црној Гори, а Црногорцима управља слијепи и лијени калуђер. Њима треба вође и стеге, јер кад их нема ко водити на пљенове и хајдучину против некрсту, крваве се и кољу међу собом. Да ми се тамо увући пак прозвати царем Петром, лако бих народ зачарао, пак дао доста посла и Турчину и Млечићу. Али ту треба хитрине големо, а и големо муке, могло би ље и до главе доћи! Стане на узнак, пак га спопане јежња и протезавица. „Прођи се од мене ђаволе, вјечна ти мука! __Ово је народ опак и злу свакоме навикао, а ја сирак, празнов, безаплећа, пак ми се неће гроба знати. Али камо ћуг Учио сам њешто да лијечим тамо у Хрвацкој. Враг ме обезуми те се свадим с пуковником личке регименте, пак да избјегнем злоби, дадем се у бјегање срамотно страдање. Прођем Босну и Херцеговину, сађем у Нови, те ме о малој длаци не заробе млетачке уходе. Пак чега да ја стријепим 2 Ако обршим 2 добро, не лиг погинуо свакако!“

У тој клапњи опет се придрне потрбушке, пак стане сновати што је већ у мозак увртио. Он се зар није ни сјетио да клапиња, нити се бојао хоће лига ко чути. И збиља нико се није на то ни обазрио, осим Тановића, који је по ручку сједио уз Шћепанову постељу, — пак ухо нахерио да скупи по коју ријеч.

У месојеђе исте године, једно јутро у ручање доба дневи, сједио Шћепан на гувну Вранетину, пак под собом пазио тиху морску пучину, која се онако страшно раствара од рата Оштре под Новијем чак до старијех градова српскијех Хаја и Нехаја, што данас пржина приклапа. Морска- пјена плаче све приморје нека-