Projekat opšteg kaznenog zakonika za Kraljevinu Norvešku : motivi izrađeni od Komisije, postavljene Kraljevskom odlukom od 14 novembra 1885 god. po želji Ministarstva pravde nemačkog carstva

179

и Угарске, као и по швајцарском пројекту, предходећа помоћ, у првој линији само основ за факултативно спуштање казне, а руски пројекат баш изриче: „Саучесници подлеже оној казни, која је прописана за делање, које су они учининили; ипак ће се ова кавна спустити за лица, која су учинила само какву незнатну помоћ, сагласно 5 58“ (5 47).

Од других, нарочито старијих закона, неки су усвојили начело да се једнаком казком казне сви саучесници злочина, док други, онима, који су учинили претходећу помоћ дају безусловно, законом одређено, спуштање казне, тако да они тако рећи претстављају два екстрема, и у повније доба држало се све више, да између ових екстрема треба ударити једним средњим путем.13

Готово у свима другим законима, изузимајући дански, шведски и неколико швајцарских закона, појам комплота давно је напуштен, ако је у опште и постојао. Како је ово већ и код нас учињено законом од. 1889. нема Пор 0о да 0 овоме што више наводимо.

· Из онога, што је до сада наведено може се извести, да уређење, које је усвојено у пројекту, по својим практичким резултатима, не уводи никакву битну новину, која би била противна, ономе, што се до сада сматрало као правилно. Друго је питање, да ли то уређење почива на таквој теоријској пред поставци, која се може да одржи, пошто оно, као што се то одма види, не полази отуда, да утврђује, да оне форме злочиначке делателности, које се као саучешће означавају, треба да буду кажњиве, исто тако као и оне, услед којих се постаје учинилац, већ просто претпоставља, да како она, тако и ова врста узрока, онога, што је принрећено казном, потпада под дотични казнени пропис.

Овакако, да се може узети да поједини од закона, који сада важе, имају за основицу претпоставку, да се специјални

182 Од старијих закона, који заузимају гледиште, да сваку врсту саучешћа треба казнити пуном законском строгошћу, можемо истаћи Соде Реда! и енглески закон, с којим се слажу и нови њујоршки закон као и енглески, аустријски и француски пројекат. С друге стране допуштају одређено спуштање шведски, дански и белгијски закон и, између осталих, закони кантона Берна, Невшатела и Женеве, а овај принцип усвојен је и у холандском, талијанском и финском закону, као и у хрватском и шпанском пројекту, од којих последњи ипак ивузима од спуштања казне она лица, која су учинила какву нужну помоћ.

12%