Prosvetni glasnik
434
ОСНОВНЕ ШКОЛЕ У
к н ежебини србији
У X класи 9 При времен 1 Сввга 39 учитеља Од овогодигашег г. изасланика оцсњсни су: Одлично ] 1 Врло добро 8 Добро 8 Слабо 1 Неоцењено 2 Свега 30 учитеља Трећи део свију учитеља оцењен је одлично, а скоро две трећине добило је оцену бољу од добар. Сва три учитеља у срезу златиборском добили су оцену бољу од добар. Ме1;у одличним учитељима има неких, на које је г. изасланик особиту пажњу обратио. Тако говорећи о гаколи доброселичкој , каже о њеном учитељу: „Прелазећи преко пустог и голог Златибора, где за неколико сахати нигде живе душе но видех, и спугатајући се у клисуре доброселичке, мене је нека чудновата мисао обузимала , у овој дпрљини , пустоши, у овом забаченом крају, где нема готово никаква саобраћаја, мислио сам да ћу наићи па таку децу, која ће бити верна слика нрироде, која их окружује; али како сам се иреварио, кад обузет таким мислима ступих у гаколу у којој владаше нема тишина, — ни оног шапутања, комешања и ларме , која се обично по другим школама чује, — ни оне нечисгоће , која се обично код сеоске деце вића, — ни оних оборених ногледп , плаптљивог и дрхтавог понаптања, које је готоко својствено деци, гоја се васпитају у страху. Мирноћа, ред, тишина и чистоћа у школи, а деца сама чиета, умивена и очешљана, с веселим погледом , из ког се могло читати сама радост и задовољство." Говорећа о гаколи у Бијосци вели: „У овој сам гагсоли нашао таког наставиика, који се се с правом може назвати прави учитељ школујуће се младежи. Деца му беху тако чисто обучена и очешљана, учтива, мирна и пристојна, да би човек мпслио, да су све то ирави синови учитељеви. У школи и око ње да је милина иогледати." Г. изасланик јога хвали и друге одличне учитеље.
Онамо где је г. изаслаиик нашао прљавштину, ту је он потпуно осућује. Говорећи о таквој једној гаколи — миланџанској — вели: „ТСолико ме је год добреселичка гакола, својим нохвалним радом ниставника, уенехом деце и потпуним редом и чистоћом задовољила, толико ми је, на жалосг, резултат наставе ове гагголе врло непријатан утисак у дугаи учинио." Прљавгатина у овој гаколи била је необична. 0 њој вели: „Да јонт срећом школа није подигнута на онако чистом и здравом месту, окруженом са свију страна ливадом најмиришљавијег цвећа, не знам какав би ваздух деца увлачила у своја нежна плућа. — Почевши од нрага гаколског, па до поеледњег кута, све то бегае покривено јога зимугањим блатом, које стојагае тако пагомилано , а нарочито дуж целог ходника и по праговима, да сам се спотицао о безбројне кврге окамењеног блата." — Оволико биће довољно о вредноћи и нераду иојединих учитеља. У 21 гаколи било је уписано 1558, а разреде свргаило 1314 !ака.
уписано
свршило
У
Ужицама
384
329
V)
ср. ариљском
56
44
„ златиборском
150
124
»
„ моравичком
283
248
V
„ НОЖ01ПКОМ
190
165
V
„ рачанском
256
210
„ ЦрНОГОрСЕОМ
239
194
Ансолутно иајвигае 1ака било је у срезу моравичком. Но ако број 1,ака упоредимо с бројем школа, онда ћело видети. да су гаколе среза ножегаког биле најбол.е похођене. У онгате узевгаи на једну гаколу долазило је:
уипсано
свршило
У
ср.
ариљском
56
44
златиборском
50
41, 3
V
моравичком
77
62
V
ножегаком
80
55
V
рачанском
51 ,2
42
п
V
црногорзком
оо Г-
38 ,8
У
школама ложешким
униеало
се сразмерно
највише ђака, али иајвише је разреде свргаило у срезу моравичком. У онгате узевгаи у гаколама округа ужичког било је уписано довољно деце.