Prosvetni glasnik
с л у ж б в
н и д е 0
519
Напоиене (ЗА СВЕ ВРСТЕ СРЕДЊПХ ШКОЛЖ) 1. Слободно цртање је за ученнке виших разреда гимназнја добровољан нредмет. 2. Певање: за ученике III—VIII разреда по групама (гласови, хор) и обавезно за оне, који га почну учити и који имају дара и гласа за певање. 3. Краснопис. Ученицима III—УШ разреда, који ружно пишу, може се одређивати нарочнти краћи курс за учење краснописа. 4. Српска и општа историја и све гране математике за сваки разред су један предмет, и не смеју се дедити на више наставника. При распоређивању предмета на наставнике пазиће се да буду у рукама једнога ''наставника: а) српски и немачки језик, или српскп п Француски језик (нарочито у нижим разредима реалкс); б) латинскн и српски (нарочито у иижим разредима гимназија); в) латински и грчки; г) земљонис и нсторија или земљогшс и јестаственица; д) све гране природних наука. ИБр. 18.329. 1. септембра 1898. год. БеОГраД. Мини? тар аросвете и црквених аослова, Андра Ђор-ђевић с. р.
Директорима иотиуних средн.и х школа По моме распнсу од 1. септембра ове год, ИБр. 13329 за ученике VI, VII и VIII разреда остаје у снази досадашњи наставнн план. Ирема томе, да би се Француском језику, коме је раснисом мпнистра иросвете и црквених послова од 15. августа прошле године, ПБр. 11888, у вези с расписом од 20. септембра 1896. год. ПБр. 20707 одређено у VI разреду одређено четнри часа, начинпло сада место п у VII разреду без нреоптерећивања ученичког, нашао сам за потребно наредити: да се Француски језпк у VII разреду предаје с четири часа, од којих ће два часа бити нова а два да се добију одузимањем но један час немачком језику и општој историји у томе разреду. ПБр. 14884. 5. септембра 1898. год. у Београду. Министар иросвете и црквених послова, Андра Ђор-ђеви-ћ о. г.
Свима директорима средњих школа На питање неких директора, како се има проФесорима рачунати плата, извештавате се: 1. ИроФесорима који ннсу стављени на расположење нздаће се плата но старом закону до 10. августа а од тога дана по одредбама новог закона о средњим школама. 2. ПроФесорима, који су 'стављени на расиоложење па реактивирани а нису разрешавани издаће се плата по старом закону до дана указа, којим су реактивиранп, а од тога дана рачуна ће нм се плата по новом закону. 3. ПроФесорима, који су стављени на расположење п разрешени, издаће се плата по старом закону до дана разрешења. ПБр. 15749. 13. септембра 1898. год. Београд. Министар аросвете и црквених иослова, Андра Ђор-ђевиЋ о. г.
Свима начелствима Чланом 58., 59. и 60. закона о народним школама регулисана је и станарина наставника основних школа. Ну да би се отклонила сва могућна узалудна преписка, нашао сам се побуђен да објасним и наредим ово што следује: Смисао тих чланова законски је тај, да /учитељице, које имају мужеве, те према'томе п своју кућу, немају права на станарину. Према томе удовице и жене у разведеном браку имају право на станарину. Учитељица пак удата за учитеља нема права на стананарину, па ма њен муж и не жпвео с њом заједно У месту. Нека начелништво — управа — извести о овоме све школске одборе у своме подручју. ПБр. 15163. 9. септембра 1898. год. Београд. Министар аросвете и црквених аослова, Андра ЂорђевиЋ с, г.