Prosvetni glasnik
СЛУЖБЕНИ Д Е 0
685
и у ходу; разне врсте корака у вези са скакањем у напред и назад; вежбање с ђуладима. — Вежбање са штааовима: држање штанова у разним положајима и у вези с вежбањем ногу и трупа; радње са штаповима и ђуладима у вези са другим слободним вежбањима. — Вежбања са узлом : прескакање на месту и у трчању. — Скакање на даљину и у висину. — Радњс на сиравама : на ногарима, гривнама и другим справама. — Гимнастичкс игре. Игре за децу и омладину с несмом или музиком и без ње, с лоптом и другим справама и без њих. Примедба. Теже и комбиноване радње врше се у старијим разредима и према развитку ученика, а лакше у млађима. Тежина једног ђулета за I разред од 1 кгр., за II од 1 1 / 4 кгр., и за III 1 '/ 2 кгр.
Л П е в а њ е Циљ: Развијање естетвчких и патриотских осећања. I разред Црквене иесме у два гласа: Одговарање на ектенији на вечерњи и литургији. Тропар Св. Сави. Световне аесме, у два гласа: Химна, Ускликнимо, Ђачко коло, Занатлија, Хајдук Вељко (комп. С. Мокрањца) и рецитативи: Царица Милица и Косово (од Драгашевића). II разред Црквене иесме, у два гласа: Поред онога што се учило у I разреду : Херувика, Ангел вопијашче, Бдагосдовен јеси, Рождество твоје, Христос воскресе, Пресвјатаја Богородице, Слава тебје Боже наш и Небесни оче (молитва пре и носле учења). Световне иесме у два гласа: Српско оро, Ој Словени, Боже братимства, Веверица, Хеј ковачу, Ој Мораво и рецитативи: Мајка Југовића и Од онога дана чемернога. III разред Црквене аесме у два а по могућству и у више гласова, поред онога што се учило у I и II разреду још; Причастен, Тебе Бога хвалим и тропар храма. Световне у две а по могућству и у више гласова: Долине тутње, Бранково коло, Хеј трубачу, Богови силни и рецитативи : Кајица Бојвода и Стари Вујадин. љ Немачки језик Циљ: ПоЈнавање овога живога језика ради практичне потребе у животу.
I разред Познавање гласова и слова малих и великих. Цравнлно читање и писање. 0 родовима и члану одређепом и неодређепом. Промена именица, придева и обичних заменица. Бројеви, прости и редни. Глаголски облици, у неодређеном, показном п заиоведном начину. Главније свезе, предлози и прилози. Све ово на штиву (басне и причице). Учење речи по стварним групама. Учење реченица и превођење мањих песмица, прича, басана и т. д. Сваке недеље бар по један омањи задатак, ради вежбања у писању. II разред Понављање и допуњавање онога из I разреда. Савезни начин; трпно стање. Упознавање просте и сложене реченице и реда речи. — Све ово на штиву у читанци или другој којој књизи. Учење речи по ствариим и етимолошким групама. Учење на изуст песама и краћих прича, басана и т. д. Сваке недеље по један школски задатак. III разред Понављање науке о облицима и науке о нростој реченици на гативу. Учење речи по етимолошким групама. Учење на изуст песама и краћих прича, басана и т. д. Разговор на немачком (питања и одговори о ономе што је прочитано.) Писмени задаци школски и домаћи. — Све више практички, у читању и нревођењу, с мање теорисања.
Б) ДЕВОЈАЧ^Е ШХ^ОЛЕ I НАСТАВНИ ПЛАН
Нредмети
РАЗРЕД
сЗ См
Ри «
I
II
III
М О
1
Хришћанска наука
2
2
2
6 10
2
Сриски јеаик
4
3
3
3
Историја ерпска и ошпта и Зе-
3
9
мљопио
3
8
4
Рачунида и Геометрија
3
3
3
9
5
Природне науке (Јестаственица,
6
Хемија, Физика)
'2
2
2
6
Домаће Газдинство
—
—
2
2
7
Женски ручни рад
4
4
4
12
8
Лено пнсање
2
2
—
4
9
Слободно цртање
2
2
2
6
10,
Певање
2
2
2
6
11
Гимнастика
2
2
2
6
Свега
26
25
25
76
12
Нем. или оранц. језик (необавезно)
4
4
4
12
1»
Свирање (необавезно)
поч. од I раз.