Rad u 1907. godini

84

време у појединим трговачким радњама утврђивати трговачке коморе. Одлука тргов. комора по овоме треба да има обавезну силу како за трговце тако и за њихово особље. о

У чл. 18. требало би укинути тч. 2. где се "говори о употреби помоћног особља и у празничним данима и то у радњама и предузећима, у којима се рад по самој природи посла ограничава на извесно кратке време у години (сезона) и чија дестатност у томе времену показује особиту живост. ово св тога, што би иначе таква одредба штетно утицала на помоћно особље, јер би му се одузела могућност, да за време сезоне посећује стручне школе.

Чл. 14. изгледа, да сене односи на трговце т њихово помоћно особље. Али ако је се при грађењу овога пројекта законског циљало, да се и они обухвате, онда морамо скренути пажњу на наше мишљење изнето код чл. 12. да радно време "треба да одређују тргов. коморе а не послодавачке -и раденичке корпорације. Сем тога да је за одмор у подне довољан један час.

Из чл. 17. друга реченица требало би да изостане. Кад се већ не допушта, да принципал у уперењу, које издаје своме особљу, изнесе праву оцену о њима и њиховом раду, па ма каква она била, онда нема разлога прописивати само, да се не смеу уверењу бележити оно што би за раденика било неповољно.

У чл. 18. прописано је, да ће министар нар. привреде по саслушању комора одређивати број ученика за поједине врсте радња. Боље би било по нашем мишљењу, да овај посао врше саме коморе, које ће одређивати број не за поједине врсте радња, већ за поједине радње. Може се десити