Radno i socijalno pravo

,

46 В. Поповић: Заштита права запослених у поступку пред судом

Ако је поступак пред арбитражом окончан неуспехом, а запослени није истовремено покренуо и спор пред судом, рок за подношење тужбе почиње да тече од првог наредног дана од дана доношења закључка да о спорном односу није постигнут споразум. Како рок од 15 дана за подношење тужбе суду не тече за време трајања поступка пред арбитражом, тај рок се наставља са првим наредним даном после завршетка арбитражног поступка и он се обрачунава сабирањем времена пре и после окончања арбитражног поступка и то време не може да буде дуже од 15 дана. Наиме, уколико је запослени арбитражни поступак покренуо првог наредног дана по добијању коначне одлуке, рок од 15 дана се рачуна од првог наредног дана по окончању арбитражног поступка. У осталим ситуацијама се збраја време које је протекло од дана добијања коначне одлуке до подношења захтева арбитражи са временом које је преостало после окончања арбитражног поступка. Мораторијумом се не обнавља цео рок, већ се наставља тамо где је прекинут његов ток.2)

Остваривање новчаних потраживања

Подношење захтева ради остваривања одређених потраживања из радног односа не зависи од услова предвиђених у одредбама члана 69. Закона о основама радних односа и члана 114. ЗОРО РС. Запослени може да бира коме ће се прво обратити - послодавцу, односно овлашћеном органу послодавца или суду, при чему није везан роковима из наведених прописа ради покретања судског поступка. Оно о чему запослени мора да води рачуна је протек времена у коме је могао да постави захтев за исплату одређених потраживања (о року застарелости потраживања о коме суд води рачуна само уколико се противна страна позове на застарелост). Када је у питању накнада штете тај рок је 3 године од када је оштећени дознао за штету и за штетника (субјективни рок), односно 5 година од дана настанка штете (објективни рок), а за остала потраживања протеком времена из одредбе члана 371.-373. Закона о облагационим односима.

Решавање спорова за накнаду штете врши се применом општих начела о одговорности за штету, а осталих новчаних потраживања применом одговарајућих закона, колективних уговора и уговора о раду.

2 Др Зоран Ивошевић “Арбитража за радне спорове“ - чланак објављен у Билтену судске праксе Врховног суда Србије број 2-3/97.