Radno i socijalno pravo

49

ВЛАДИМИР ВУЧКОВИЋ, судија Врховног суда Србије

СПЕЦИФИЧНОСТИ ПОСТУПКА У РАДНИМ СПОРОВИМА

УВОДНЕ НАПОМЕНЕ

После укидања судова удруженог рада, радне спорове суде редовни (државни) судови. Процесуално, они примењују одредбе Закона о парничном оступку, али са одређеним специфичностима. Међу особеностима, овај прилог се неће бавити онима која се тичу законских претпоставки за окретање поступка пред судом, рачунања рокова за подношење тужбе, врстама пресуда, спором пуне јурисдикције и осталим питањима која су обрађена у основном реферату. Задржаће се на другим карактеристикама, које као посебне познају Закон о парничном поступку и неки други закони, на особеностима поступка у радним споровима у погледу утврђивања чињеница и примене права, и на специфичностима у примени неких општих института Закона о парничном поступку, када се они примењују у споровима из радних односа.

ПОСЕБНЕ ОДРЕДБЕ ПРОПИСАНЕ ЗАКОНОМ

Закон о парничном поступку је посебну Главу ХХМП посветио поступку у парницама из радних односа!). Према члану 434, у поступку се увек обраћа нарочита пажња на потребу хитног решавања, а нарочито при одређивању рокова и рочишта. Мисли се на судске рокове које суд према члану 111. ЗПП одређује с обзиром на околности случаја. Могу то бити, на

1) У теорији се разликују парнице из радних односа као шири појам од радних спорова. У овом прилогу, биће речи о специфичностима судског поступка у радним споровима, на које се уствари односе све специјалне одредбе о поступку у парницама из радног односа.