Radno i socijalno pravo

В. Вучковић: Специфични поступак у радним споровима 51

О ОСОБЕНОСТИМА У ПОГЛЕДУ УТВРЂИВАЊА ЧИЊЕНИЦА И ПРИМЕНЕ ПРАВА

Примена одговарајуће норме на чињеничну слику коју суд утврђује основ је сваког поступка, па и овог у радним споровима. Круг чињеница и примена норме могу бити исти као и у сваком другом спору, када се на пример ради о захтеву за накнаду штете. Али, ако суд испитује законитост одлуке послодавца, круг чињеница које треба утврдити и норми које је нужно применити се шири, у новим правцима. Посебно када запослени тражи пред судом заштиту својих права повређених изрицањем дисциплинске мере2). Овде парнични суд мора да подвргне својој оцени и законитост самог поступка који је претходио њеном изрицању. Првостепени парнични суд ће истражити да ли је било процесних мањкавости, и да ли те мане саму одлуку чине незаконитом (као што иначе чини другостепени суд испитујући одлуку суда под жалбом). Недостаци интерног поступка се могу огледати и у пропуштању достављања, овлашћењу органа, али и у формалним грешкама саме одлуке која мора бити образложена. Кад нема процесних грешака, суд је овлашћен да провери и истинитост чињеница које је узео за утврђени дисциплински орган. Затим, суд оцењује да ли је и на чињенично стање правилно примењено право. Не мора се радити само о закону, већи о колективном уговору али и о општем акту ако је одлучено о одговорности радника на основу таквог акта. Суд ће у неким споровима морати да провери да ли је дисциплински орган добро проценио да у радњама радника има обележја кривичног дела, ако од тога зависи застарелост покретања дисциплинског поступка. Парнични суд при испитивању законитости изречене дисциплинске мере, цени и тачност квалификације радње повреде радне обавезе. У спору о решавању стамбених потреба, суд извиђа и да ли је правилно извршено бодовање учесника у огласу о давању стана на коришћење. Коначно, у одређеним споровима суд ће судити у спору пуне јурисдикције.

СПЕЦИФИЧНОСТИ У ПРИМЕНИ НЕКИХ ОДРЕДАБА ЗАКОНА О ПАРНИЧНОМ ПОСТУПКУ У РАДНИМ СПОРОВИМА И СУДСКА ПРАКСА

Суд, по члану 2. ЗПП, одлучује у границама захтева који су стављени у поступку. У радном спору, у случају поништавања одлуке о престанку

Е

=> Нови савезни Закон о основама радних односа и Закон о радним односима Републике Србије из 1996. године предвиђају двостепени поступак интерне заштите само код изрицања дисциплинске мере престанка радног односа.