Radno i socijalno pravo
Златибор 2005 Тенценције у развоју радног и социјалног права
У погледу остваривања права на пензијски стаж који се рачуна са увећаним трајањем, закон у члану 154. прописује да поједине категорије осигураника у изузетним случајевима и у складу са посебним законима могу да остваре право на старосну пензију под повољнијим условима. Ипак, ови осигураници не би могли да остваре ово право пре него што наврше 55 година старости и 35 година стажа осигурања (мушкарци) или 53 године старости и 30 година стажа осигурања.
*
* ж
Може се извести генерални закључак да је наше социјално осигурање у домену стажа осигурања који се рачуна са увећаним траЈањем остало непромењено дуги низ година и да су одредбе којима се оно регулише биле преписиване из једног прописа у други. Слична је ситуација и са земљама у окружењу које и даље немају у потпуности реформисани систем пензијског и инвалидског осигурања.
Новине које је увео Закон о пензијском и инвалидском осигурању Републике Србије представљају корак напред, али су присутне и извесне мањкавости и пропусти који онемогућавају да се поједина напредна законска решења и реализују.
Мишљења сам да би у будућности требало преиспитати решење везано за утврђивање најниже старосне границе за остваривање права на старосну пензију балетских играча, уз уважавање свих специфичности таквог посла и да се евентуално у овом случају направи изузетак у погледу укидања старосне границе за ову групу осигураника. Такође, потребно је нормативна решења у овој области ускладити са захтевима праксе јер се само на тај начин може обезбедити пуна ефикасност закона и равнотежа на тржишту радне снаге.
528