Radno i socijalno pravo
Златибор 2005 Тенценције у развоју радног и социјалног права
ти на све националне здравствене системе, засноване на примарној здравственој заштити и они су следећи:
1) Здравствени систем треба да обухвати целокупно становништво на бази принципа правичности.
2) Здравствени систем треба да обухвати компоненте здравствене службе и других служби чије међусобно повезане активности доприносе здрављу.
3) Примарна здравствена заштита која се састоји најмање од оних компоненти дефинисаних у декларацији Међународне конференције о примарној здравственој заштити у Алма Ати из 1978. године, треба да се обезбеђује на првом нивоу контакта између становништва и здравственог система.
4) Ha интермедијалним нивоима (област, регион, срез) треба решавати комплексније проблеме уз помоћ специјализоване здравствене заштите и уз учешће високообученог здравственог особља које треба да систематски преноси знања и врши обуку оног особља које се налази на нивоу примарне здравствене заштите. Специјалистичка служба такође треба да пружа неопходну помоћ локалним заједницама, комунама и здравственим радницима у решавању краткорочних проблема који се јављају на нивоу примарне здравствене заштите.
5) Централни ниво здравственог система треба да обезбеди координацију свих делова система, експертизу у планирању и менаџменту, високоспецијалистичку заштиту, потребно наставно и специјалистичко особље као и експертизу таквих институција као што су, на пример, централна лабораторија, централна логистичка и финансијска подршка, и тако даље.
2. САВРЕМЕНЕ ТЕНДЕНЦИЈЕ И ИНИЦИЈАТИВЕ
У задњих 10 година појавом економских криза, транзицијом земаља у развоју и укупним процесима европске интеграције и глобализације, долази до великих промена и реформи у здравственој заштити и здравственом осигурању у већини земаља.
Укупна штедња и ограничавање расхода здравствене и социјалне заштите, довело је до смањивања права на здравствену заштиту и затварање одређених здравствених капацитета. Селекција и ограни-
531