Radno i socijalno pravo
Златибор 2005 Тенценције у развоју радног и социјалног права
На основу извештаја Владиног комитета, Комитет министара усваја резолуцију У којој су садржане посебне препоруке за државу уговорницу у питању. Предметне препоруке укључују и мере које држава треба да предузме у циљу поштовања Повеље. Оне, међутим, немају правнообавезујућу снагу, већ обавезују снагом аргумената на којима почивају и ауторитета органа који их је упутио државама уговорницама. 2) Разматрање извештаја о нератификованим одредбама Повеље
На основу овлашћења из члана 22. Повеље, Комитет министара од држава уговорница може захтевати и извештај о неприхваћеним одредбама Повеље. Надлежност за испитивање извештаја те врсте је, као и у случају националних извештаја о ратификованим одредбама Повеље, поверена Европском комитету за социјална права.
Поступак испитивања извештаја о нератификованим одредбама Повеље има за циљ сагледавање разлога због којих држава у питању није ратификовала одређене одредбе Повеље. Поред тога, испитивање националних извештаја омогућава упознавање са начином и обимом примене стандарда из Повеље које одређена држава није формално обавезна да имплементира.
Поступак испитивања извештаја о нератификованим одредбама Повеље започиње његовим разматрањем од стране Европског комитета за социјална права. Односно независно експертско тело сачињава извештај који укључује и предлог корака које би требало да предузме држава у питању да би у будућности ратификовала одредбе на које се извештај односи.
Објављени извештај Европског комитета за социјална права доставља се Владином комитету, а затим и Комитету министара. Поступак се окончава усвајањем резолуције Комитета министара.
%7 Љубинка Ковачевић, Европска социјална повеља, "Избор судске праксе", број 9/2004, стр. 10. “8 Council of Europe, European Social Charter - short guide, Council of Europe Publishing, Strasbourg, 2000, crp. 35. 565