Radno i socijalno pravo
Златибор 2006 Промене у радном и социјалном законодавству
ставља велику разлику у односу на досадашњи ром систем или систем политичких заслуга.
Нови Закон о државним службеницима Републике Србије ствара претпоставке за успостављање новог службеничког система у Србији, који ће пре свега бити заснован на решењима која су примењена у савременим упоредно-правним системима. Тиме се у потпуности испуњавају стандарди Европске уније у области службеничких односа у нашој земљи.
Закон о државним службеницима уводи велики број нових решења у области службеничког права од којих су најзначајнија:
а) У погледу појма и врсте државних службеника, Закон о државним службеницима предвиђа да постоје државни службеници и намештеници. У члану 2. став 1. Закона наводи се да је државни службеник лице чије се радно место састоји од послова из делокруга органа државне управе, судова, јавних тужилаштава, Републичког јавног правобранилаштва, служби Народне скупштине, председника Републике, Владе, Уставног суда и служби органа чије чланове бира Народна скупштина или са њима повезаних општих правних, информатичких, материјално-финансијских, рачуноводствених и административних послова. Са друге стране намештеник је лице чије се радно место састоји од пратећих помоћно-техничких послова у државном органу. Дакле, појам државног службеника везан је за јавно правну компоненту, за разлику од намештеника.
6) Закон предвиђа да је послодавац државних службеника и намештеника Република Србија, при чему права и дужности послодавца врши руководилац државног органа, ако законом или посебним законом није друкчије одређено (члан 3.). Одређивање послодавца на овај начин значајно је због континуитета радног односа државног службеника при преласку из једног у други државни орган.
в) Овај Закон по својој природи има карактер посебног закона (lex specalis). Наиме, у погледу његове примене предвиђено је да се на права и дужности државних службеника која нису уређена овим или посебним законом или другим прописом примењују општи прописи о раду (као Јех сепега5), и посебан колективни уговор за државне органе. На права и дужности намештеника примењују се општи прописи о раду и посебан колективни уговор, ако овим или по-
43