Radno i socijalno pravo

Златибор 2008 Социјална права и достојанство на раду

радног окружења.“ Узрок мобинга може бити и указивање на незаконитост пословања/рада послодавца, односно указивање на корупцију, односно обраћање запосленог надлежном /државном/ органу, што изазива реакцију послодавца у виду мобинга.

На одређени начин раст појаве мобинга условљен је и процесима глобализације и либерализације, односно угрожавања вредности европског социјалног модела, чији је саставни део концепт социјалне тржишне поривреде и концепт социјално одговорног менаџмента. Глобализација и либерализација праћене су ауторитарним менаџментом, у коме се ефикасности одлучивања жртвује партиципација /представника/ запослених у одлучивању, а социјални дијалог антисиндикалној стратегији. Посебно се у условима транзиције у државама бившег социјалистичког система стварају неповољне претпоставке за ширење мобинга, као каткад сурове, нехумане, социјално неодговорне менаџерске политике како би се сами запослени навели да откажу уговор о раду, чиме послодавац избегава законске обавезе у поступку колективног отпуштања и исплату отпремнина.

Облици мобинга на раду. Јавља у два основна облика - хоризонтални и вертикални мобинг, са мноштвом варијетета. Хоризонтални мобинг долази од стране запосленог/запослених усмерен против другог запосленог на истом или сличним радним местима, при чему између мобера и жртве мобинга нема односа субординације. Не ретко се јавља као последица нефер социјалне /професионалне/ конкуренције. Вертикални мобинг иницира послодавац, односно долази од стране /непосредно/ претпостављеног (нижег или вишег менаџмента, ређе од самог извршног директора или главног извршног директора – генералног директора), при чему се у реализацији мобинга укључује више запослених којима се ставља од стране менаџмента у изглед одређена погодност (напредовање на раду, стручно усавршавање итд). Посебно озбиљни видови вертикалног мобинга усмеравају се према запосленом /службенику/ који је непожељан потенцијални сведок злоупотреба или незаконитог рада послодавца, посебно у случају корупције. Заштиту запослених који указују на незаконитост-корупцију код послодавца, укључујући и заштиту од мобинга, предвиђа и Грађанскоправна конвенција о корупцији Савета Европе из 1999. године, која, такође, предвиђа накнаду штете жртви ко-

30

(Europeen) Accord-cadre sur le stress au travail, erp. 2. 20