Radno i socijalno pravo

Мр Весна Билбија, Право на рад и право на интернет, Радно и социјално право, cmp. 77-91, XV (1/2011)

Већ смо рекли да уопштене, начелне формулације нису довољне. Штавише, могу нанети више штете него користи. На пример, како применити начелну забране приватне употребе интернета Шта би запослени, конкретно требао да уради да би то био разлог отказа уговора 0 pany? Колико дуго треба да приватно употребљава интернет Да ли из те приватне употребе интернета треба да проистекне штета за послодавца да би запослени добио отказ7 Да ли је релевенатна материјална штета или и нематеријална7 Да ли је релевантна висина шете7

За послодавца би било добро да путем аката аутономног права регулише обим и границе употребе интернета на радном месту.

Уколико постоји потпуна забрана коришћења интернета у приватне сврхе, онда би формулација могла бити следећа:

Интернет и електронски медији предузећа могу се користити искључиво у пословне сврхе. Забрањена је употреба истих од стране запослених у приватне сврхе.

Следећи пример тиче се ситуације када послодавац дозвољава коришћење интернета од стране запослених и у приватне сврхе, али их, да би спречио злоупотребе, у томе ограничава:

Интернет и електронски медији предузећа могу се у начелу користити само у пословне сврхе. Коришћење истих од стране запослених у приватне сврхе допуштено је у ограниченом обиму и то, осим у случају хитности, за време дневног одмора.

Не ради се о примереном обиму у случају када приватно коришћење премашује 30 минута (15,20...) дневно или уколико изазива неуобичајено високе односно посебне трошкове.

У сваком случају је забрањен приступ, чување и прослеђивање података који су противзаконитог, екстремистичког или порнографског садржаја“.

Приликом правног регулисања (нејмогућности „сурфовања“ запослених, важно је обратити пажњу на достојанство запослених“, као и на заштиту приватне сфере од неоправданог и претераног надзора над њиховом комуникацијом. Дакле, начело заштите приватности и достојанства и начело сразмерности, тј. права процена да ли је одређена мера прикладна и неопходна за постизање циља и да ли је терет који се намеће претежак у односу на циљ који се жели постићи су са

26 _ Бодирога Вукобрат Н.- Мартиновић А.: Изазови нових технологија на радном мјесту, Зборник Правног факултета Свеучилишта у Ријеци, бр. 1/2009, вол. 30, стр. 84.

27 Људско достојанство је неприкосновено и сви су дужни да га поштују и штите. Свако има право на слободан развој личности, ако тиме не крши права других зајемчена Уставом, Устав РС, чл. 23.

88