Radno i socijalno pravo
Радован Безбрадица, Ступање на снагу и почетак примене закона и других прописа, Радно и социјално право, cmp. 243-262, XVI (1/2012)
и члана 206. Устава Републике Србије (у даљем тексту: Устав)“. Наиме, одредбама члана 196. Устава утврђено је да се закони и сви други општи акти, објављују пре ступања на снагу (став 1.), као и да закони и други општи акти ступају на снагу најраније осмог дана од дана објављивања и могу да ступе на снагу раније само ако за то постоје нарочито оправдани разлози, утврђени приликом њиховог доношења (став 4.), а одредбом члана 206. утврђено је да овај устав ступа на снагу даном проглашења у Народној скупштини.
Дакле, Устав утврђује, полазећи од врсте општих правних аката, два различита режима почетка важења, односно ступања на снагу општих правних аката: први, који се односи на ступање на снагу самог Устава, према којем се почетак важења Устава, односно време када он ступа на снагу везује за сам дан његовог проглашења од стране Народне скупштине и други, који се односи на ступање на снагу закона и свих других општих аката, према коме се почетак важења, односно време када ти акти ступају на снагу везује за неки рок који почиње тећи од дана објављивања. Дакле, да би Устав ступио на снагу није потребно да исти претходно буде и објављен (иако се и Устав обавезно објављује), већ на правну снагу ступа даном проглашења у Народној скупштини. Исти режим почетка важења, односно ступања на снагу, када је у питању позитивноправни поредак Републике Србије, односи се на само још један једини општи правни акт - наиме, само још Уставни закон за спровођење Устава Републике Србије, као и Устав Републике Србије, такође «ступа на снагу даном проглашења на седници Народне скупштине» У мањем броју земаља устави ступају на снагу објављивањем у службеном гласилу. Сви други општи правни акти, тј. закони и други прописи и општи акти (за законе, друге прописе и опште акте, у даљем тексту: прописи), могу ступити на снагу тек ако су претходно објављени, јер Устав изричито утврђује ту обавезу.
3. Објављивање прописа. - Прописи пролазе кроз одговарајући поступак у коме се правно уобличавају (перфектуирају), да би, по завршетку тог поступка, као правно уобличени прописи који уређују одређену сферу друштвеног живота, постали саставни део позитивног правног поретка и извор права. Међутим, само доношење прописа, а у случају закона и његово проглашење (промулгација), чиме је пропис и правно
4 "Службени гласник РС", број 98/06. 5 Види одредбу члана 19. Уставног закона за спровођење Устава Републике Србије ("Службени гласник РС", број 98/06).
245