Radno i socijalno pravo
Радован Безбрадица, Ступање на снагу и почетак примене закона и других прописа, Радно и социјално право, стр. 243-262, ХУ1 (1/2012)
гласник“, док се општи акти органа аутономне покрајине, општине и града објављују на начин који одреди аутономна покрајина, општина и град, а општи акти предузећа, установа и других организација објављују се на начин који одреде те организације (члан 2.); укази и други акти председника Републике, прописи и други акти Владе, односно министра надлежног за одбрану, који се односе на Војску Србије објављују се у “Службеном војном листу“, о чијем се издавању стара министарство надлежно за одбрану (члан За).
4. Ступање на снагу прописа. - У модерним демократским друштвима важи општеприхваћено правило да прописи ступају на снагу протеком одређеног времена од дана објављивања у одговарајућем службеном гласилу, односно на други одговарајући начин (нпр. на огласној табли, у фабричком листу и др.). Тако је и у позитивноправном поретку Републике Србије: прописи (не и Устав и уставни закон за његово спровођење, као што смо то већ навели) ступају на снагу најраније осмог дана од дана објављивања и могу да ступе на снагу раније само ако за то постоје нарочито оправдани разлози, утврђени приликом њиховог доношења. Уставни је захтев, дакле, протек одређеног времена између објављивања прописа и његовог ступања на снагу. То време које, по правилу, треба да протекне између момента објављивања прописа (у службеном гласилу, односно на други начин) и његовог ступања на снагу назива се уасапо Јерлх («чекање закона»). Касапо !е215 сваког конкретног прописа почиње тећи од дана објављивања тог прописа, а гаси се даном његовог ступања на снагу, односно, уасапо Јерг 15 постоји увек када се дан објављивања прописа не поклапа са даном његовог ступања на снагу." Иначе, синтагма уасапо !ег15 потиче од латинских израза уасапо, што значи ослобођеност од нечега или допуштење, и ;јех, што значи закон; у дословном смислу синтагма уасапо !ег15 значи ослобођеност од закона.
Устав утврђује најкраћи рок у коме закон, односно други општи правни акт може ступити на снагу, рок за почетак важења тог акта. Тај рок је општег карактера, јер начелно важи за све прописе у случају да конкретним прописом није утврђен неки други рок за почетак његовог важења (наиме, сваким појединим прописом може се утврдити и дужи, а изузетно и под одређеним условима и краћи рок за његово ступање на снагу), али је и стандардни минимални рок, јер је, по правилу, уобичајени најкраћи рок у коме пропис може ступити на снагу. Иначе, и у истом уставном систему уасапо Јегт; може бити друкчији за различите про-
11 М. Зечевић, Стварање општих аката, Привредни преглед, 1990, стр. 244.
248