Radno i socijalno pravo
Радован Безбрадица, Ступање на снагу и почетак примене закона и других прописа, Радно и социјално право, стр. 243-262, ХУ1 (1/2012)
би члана 120. Устава Републике Србије од 1990. године“, Уставни суд ће закључком одбацити предлог, односно иницијативу за оцену уставности општег акта који није објављен, јер такав акт није ступио на снагу у складу с Уставом и не производи правно дејство. Надаље, објављивањем се, како је то већ речено, омогућава јавности, дакле свима, а нарочито онима на које се пропис односи, да се, под једнаким условима, упознају са садржином прописа (правима и дужностима, односно обавезама, начином и условима стицања и губитка одређених права, санкцијама за поступање супротно нормама прописа, као и о свим другим питањима од значаја за његову примену и последицама које та примена доноси). Такође, објављивањем се, на одговарајући начин, саопштава и како пропис тачно гласи и од ког тренутка почиње да важи. Смисао објављивања је и у томе да се обезбеђивањем могућности упознавања са садржином прописа свих заинтересованих адресата, независно од тога да ли ће се они са том садржином заиста (стварно) и упознати, успоставља, за правну сигурност нужна, претпоставка (фикција) да адресати знају за постојање, почетак важења и садржину прописа и да се, према правHOM правилу 1гпогтаппа 1ит15 посе! (непознавање закона штети), не могу правдати да им пропис није познат и да, стога, последице евентуалног непознавања сами сносе. Затим, објављивањем прописа задовољава се и услов правне сигурности субјеката права. Исто тако, објављивање омогуђава надлежним органима да обезбеде нужне нормативне, организационе, финансијске, кадровске и друге услове за спровођење прописа. Облици објављивања прописа су различити, у зависности од врсте прописа.“ Сви они за сврху имају, како задовољење услова јавности и опште доступности, тако и услова аутентичности објављеног текста прописа, чиме се искључује било каква сумња у његову стварну садржину. Иначе, начин објављивања закона, других прописа и општих аката у Републици Србији уређен је Законом о објављивању закона и других прописа и општих аката и о издавању “Службеног гласника Републике Србије"'". Према том закону, закони, други прописи и општи акти републичких органа, као и одређени појединачни акти тих органа, објављују се у "Службеном гласнику Републике Србије", који има три издања, и то: редовно издање и посебна издања, под називима: “Службени гласник Републике Србије - Међународни уговори" и “Просветни
8 M. Јовичић: Устав и уставност, Правни факултет у Београду и Службени гласник Републике Србије, 2006, стр. 406. 9 "Службени гласник РС", број 98/06.
10 Види одредбу члана 19. Уставног закона за спровођење Устава Републике Србије ("Службени гласник РС", број 98/06).
247