Radno i socijalno pravo
Радован Безбрадица, Ступање на снагу и почетак примене закона и других прописа, Радно и социјално право, cmp. 243-262, XVI (1/2012)
које доноси Народна скупштина"), тако и на подзаконском нивоу (прописи које доноси Влада!", односно поједини органи државне управе, органи локалне самоуправе, привредни субјекти и сл.). Таква легислатурна пракса не само да је присутна у завршним одредбама бројних конкретних прописа, већ је посебно «кодификована» и специјалним прописима који нормативно уређују управо (и само) правила израде прописа (правила номотехнике). У том смислу, посебно треба указати на акт под називом Јединствена методолошка правила за израду прописа, кога је донео Законодавни одбор Народне скупштине Републике Србије." Ово нарочито због значаја и ауторитета доносиоца, као сталног радног тела законодавног органа, као и обавезујућег карактера акта који је донет у форми нормативног акта. Овим актом, којим су утврђена јединствена методолошка правила за израду прописа које доноси Народна скупштина и која се примењују на израду закона, одлука и Пословника Народне скупштине, а сходно се примењују и на друге опште акте које доноси Народна скупштина, утврђено је, и то одредбом члана 17, да пропис, у смислу уставних принципа, ступа на снагу истеком одређеног рока након објављивања, што мора бити означено (став 1.); да, ако је потребно раздвојити почетак важења и почетак примене новог прописа, односно примене појединих његових одредаба, постојање временског размака између дана ступања на снагу прописа и почетка његове примене, односно примене појединих његових одредаба, треба формулисати на начин: ...... (став 2.) који је, као пример, дат у наставку овог става“ Такође, из истих разлога (значај и ауторитет доносиоца, обавезност акта и др.), треба указати и на Закључак Владе Републике Србије о усвајању Методологије за израду подзаконских прописа, која садржи истоветно решење." Иначе, овом методологијом утврђују се методолошка правила за израду подзаконских прописа које доносе Влада и органи државне
14 _ Тако се, примера ради, закони, почев од Француске револуције, објављују у посебним службеним гласилима, а тако успостављена пракса је готово општеприхваћено правило поступања у савременим друштвима.
15 Види "Службени гласник РС", бр. 72/91, 22/93 и 30/10.
16 Б.Ненадић, Уасапо [2215 и право грађана да се у примереном року упознају са законима и другим прописима, Правни информатор, 11/2005, стр. 4.
17 _ Б. Ненадић, ор. си. стр. 5.
18 "Овај пропис ступа на снагу ___ дана од дана објављивања у , _' (назив службеног гласила), а примењује се од ___ године."
Или
"Овај пропис ступа на снагу ___ дана од дана објављивања у , __' (назив службеног гласила), осим одредаба члана ___, које се примењују од ___ године."
19 М. Јовичић, op. си. стр. 410.
251