Radno i socijalno pravo

Дејан Костић, Мирослав Радуловић, Право на штрајк у законодавству БиХ, Радно и социјално право, стр. 263-272, ХУЈ (1/2012)

1. Уводна разматрања

У поређењу са земљама у региону, Босна и Херцеговина дели њихову судбину пролазећи такођеркроз дуготрајан и тежак пропес економске транзиције, али за разлику од њих, она се истовремено суочава са последицама минулог рата: уништеном привредном инфраструктуром и екстремно подељеним становништвом. Тиме БиХ не само да се налази у пост-социјалистичком процесу транзиције него и пост-ратном периоду који би требао довести до нормализације етнонационалних односа и политићког консензуса.

Анализа законског уређења права на штрајк у Босни и Херцеговини је велики изазов за сваког аутора из Србије из више разлога:

- заједничка историја и велика сличност у актуелном стању економије, положаја запослених и социјалних права, политичке (не) стабилности..представља одличну основу за одговор на питање где је Србија данас и којим путем треба ићи у циљу ефикасног остваривању права на штрајк,

- велика миграција радне снаге и повезаност привреде Србије и Босне и Херцеговине,

- политичка повезаност две државе ојачена учествовањем Србије у Дејтонском мировном споразуму (чиме је Србија постала гарант његовог поштовања) и специјалним односима Србије и Републике Српске...

Када говоримо о праву на штрајк у законодавству Босне и Херцеговине, треба пре свега имату у виду на није реч о јединственом институту. Разлог за то лежи у самом начину организовања Босне и Херцеговине као независне држава у којој је основним оснивачким актом (споразумом из Дејтона) област радних односа „препуштена“ ентитетима, са веома ограниченим надлежностима централних власти. Из тог разлога је институт штрајка у оквиру Босне и Херцеговине правно регулисан Законом о штрајку Републике Српске, Законом о штрајку Федерације Босне и Херцеговине и Законом о штрајку дисктрикта Брчко. Реалну и потпуну слику о праву на штрајк у законодавству Босне и Херцеговине можемо стећи једино анализом сваког поједничног ентитетског закона.

|| Е. Демир, Синдикално организовање: предуслов достојанственог рада у Босни и Херцеговини, Солидар Сарајево 2011, стр. 1.

264