Radno i socijalno pravo

Дејан Костић, Мирослав Радуловић, Право на штрајк у законодавству БиХ, Радно и социјално право, cmp. 263-272, XVI (1/2012)

2. Право на штрајк у законодавству Републике Српске:

Устав Републике Српске изричито признаје право на штрајк. У том смислу у члану 43 Устава стоји: „Запослени имају право на штрајк под условима утврђеним Законом,,. Право на штрајк је изведено из основних одредаба Устава о гаранцијама људских слобода и права по међународним стандардима.

Закон о штрајку: у Републици Српској је новијег датума и усвојен је 2008. године. Штрајк представља организовани прекид рада у коме радници могу остварити заштиту професионалних, економских и социјалних права. Штрајк се може организовати у предузећу или делу предузећа, установи или код другог правног и физичког лица. Штрајк се може организовати у грани или делатности, као генерални штрајк за територију Републике Српске или као штрајк упозорења који може трајати најдуже један сат.

Одлуку о ступању у штрајк или штрајк упозорења код послодавца доноси надлежни орган репрезентативног већинског синдиката или више од половине запослених код тог послодавца. Одлуку о ступању у штрајк или штрајк упозорења у грани или делатности доноси надлежни орган репрезентативног већинског синдиката за ту грану или делатност, а одлуку о ступању у генерални штрајк или штрајк упозорења доноси надлежни орган репрезентативног већинског синдиката Републике. Из овога се закључује да је штрајк на нивоу гране или делатности и генерални штрајк у искључивој надлежности синдиката. Та надлежност је можда у превеликом обима дата синдикату на уштрб запослених. Одлуку о ступању у штрајк или штрајк упозорења мора садржати податке који се односе на захтеве радника, време почетка штрајка, начину на који се води штрајк, места где се води штрајк и састав штрајкачког одбора који заступа интересе радника и води штрајк. Одлука о ступању у штрајк мора имати писану форму и мора се доставити најкасније седам дана пре почетка штрајка, односно 24 часа када је реч о штрајку упозорења. Интересантно је да ни Закон о штрајку Републике Српске, као ни Закон у Србији, није прописао могућност (у свету веома коришћеног) штрајка солидарности.

Законом о штрајку прописан је и поступак мирења односно посредовања између штрајкачког одбора и послодавца ради решавања

2 Д. Костић, Законски концепт права на штрајк у Републици Србији и Републици Српској, Правна ријеч, Удружење правника Републике Српске, бр. 22/2010, Бања Лука, стр. 635-645.

3 Службени гласник Републике Српске бр. 111/08.

265