Radno i socijalno pravo
Проф. др Бранко Лубарда, Савет запослених - домаће, упоредно и европско право, Радно и социјално право, стр. 35-57, XVI (1/2012)
је покренуо радни спор подношењем конститутивне тужбе радном суду, отказ се суспендује до доношења одлуке радног суда.“
Делокруг у погледу социјалних питања, чије дефинисање и разграничење у односу на економска и персонална питања ствара одређене тешкоће услед узајамног преплитања, квалитет овлашћења савета запослених подиже се на ранг саодлучивања. Социјална питања обухватају целину социјалних последица економских одлука у предузећу: радни ред и дисциплина на раду; распоред дневног и недељног радног времена; привремено скраћивање радног времена, прековремени рад; место, време и начин исплате зараде и других примања; мерила за одређивање распореда годишњих одмора; увођење техничких или електронских уређаја за контролу извршавања рада запослених; превенција од повреда на раду и професионалних болести; утврђивање норматива и стандарда рада и премија плаћања сходно резултатима рада; начин доделе стамбених кредита или додатака за становање, и сл! Специфична питања услова рада уређују се радним споразумом, чије закључивање такође омогућују клаузуле гранског колективног уговора о раду – калузуле отварања преговора за закључење радног споразума.“ Додуше, у пракси гранских колективних уговора се релативно ретко садрже клаузуле о отварању преговаања за закључење радних спорозума о питањима која су уређена колективним уговором о раду – нпр. у погледу зарада или радног времена, како се не би нарушили стандардизовани услови рада у грани индустрије. Саодлучивање се испољава у закључивању тзв. радних споразума, који имају аутоматско, правнообавезујуће нормативно дејсто за стране у индивидуалном радном односу.“
Белгијски модел бипартитног, у основи паритетног савета запослених, којим председава послодавац, тј. директор, спада у категорију заједничких комисија, у циљу јачања сарадње послодавца и запослених,“ при чему је његово оснивање обавезно у приватном сектору. Овај модел инаугурисао је Закон организацији економије од 1948, на захтев
40 Ibid.
41M. Weiss, op. cit., crp. 164-165.
42 _U. Wedeling-Schréder, J. M. Schubert, op. cit., erp. 136-138.
43M. Weiss, op. cit., etp. 169-170.
44M. Weiss, op. cit., erp. 19-20, 168-169. Cam4no je решење и у хрватском праву, пошто се “споразум радничког вијећа с послодавцем примјењује непосредно и обавезно на све раднике запослене код послодавца који је склопио споразум" – Закон о раду Хрватске (2009), чл. 159, ст. 2.
45 P. Humblet, M. Rigaux, Belgian Industrial Relations Law, Antwerpen-Oxford, 2005, ctp. 44-45.
45