Radno i socijalno pravo

Проф. др Бранко Лубарда, Савет запослених - домаће, упоредно и европско право, Радно и социјално право, стр. 35-57, ХУТ (1/2012)

за савет запослених су такође од значаја за периодично утврђивање репрезентативности синдиката код послодавца који не уживају претпоставку репрезентативности). Нема ограничења реизбора. Чланови савета запослених уживају посебну заштиту у радном односу, која се огледа у заштити од распоређивања на неповољније радно место или друге неповољније услове рада, укључујући и заштиту од отказа,“ Састанци савета запослених се одржавају најмање једном месечно; шестомесечно - централни савет запослених; једном годишње за савет запослених групе предузећа.“

Функције савета запослених односе се на економска, персонална и социјално-културна питања, са различитим квалитетим овлашћења – информисање, консултовање, саодлучивање. Савет запослених нема право на закључивање колективног уговора о раду, нити право на организовање штрајка.

Делокруг у економским питањима подразумева обавезно информисање (које увек треба да претходи консултовањује“ и консултовање (слободна дискусија и размена мишљења)“ савета запослених о питањима која се односе на општи правац развоја предузећа, економски и финансијски развој предузећа, организацију рада и управљање, укључујући питања реорганизације, методе производње, а посебно кад мере менаџмента економске природе имају утицај на структуру запослених, услове њиховог рада, укључујући “ситуацију у погледу подуговарања" (броја уговора закључених са подизвођачима).““ На основу примљених обавештења, савет запослених може да упозори управу предузећа (привредног друштва) на економске тешкоће, а до консултовања савета запослених долази кад је колективно отпуштање из економских разлога неопходно за опоравак предузећа. Послодавац који запошљава више од 300 запослених, има обавезу да једном годишње достави савету запослених социјални биланс који синтетички пружа ситуацију предузећа у социјалном домену. Дух сарадње у овим питањима информисања огледа се у очекивању да савет запослених

63 G. H. Camerlynck, G. Lyon-Caen, J. Pélissier, op. cit., crp. 707-725.

64 J. Pélissier, A. Supiot, A. Jeammaud, op. cit., erp. 709.

65 G.H. Camerlynck, G. Lyon-Caen, J. Pélissier, op. cit., erp. 659.

66 J. Pélissier, A. Supiot, A. Jeammaud, op. cit., erp. 739.

67 ~— Ibidem, ctp. 741.

68 J. Rivero, J. Savatier, op. cit., crp. 235; J. Pélissier, A. Supiot, A. Jeammaud, op. cit., cTp. 729, 731-735 u 746.

69 J. Rivero, J. Savatier, op. cit., crp. 237.

70 J. Pélissier, A. Supiot, A. Jeammaud, op. cit., crp. 749-751.

49