Radno i socijalno pravo
Проф. др Сенад Јашаревић, Заштита од дискриминације на раду, Радно и социјално право, стр. 59-85, ХИЛ (1/2012)
насиље по расном, националном или другом основу, виша или нижа стросна граница за пензионисање за мушкарце и жене, немогућност да се одабере одређено звање или занимање због одређеног својства, забрана ношења верских симбола на раду, ускраћивање или укидање социјалне накнаде због неке личне карактеристике или својства.“
Посредна дискриминација односи се на ситуације, правила и праксу који на први поглед делују неутрално, али у пракси доводе до неповољнијег положаја појединаца и друштвених група. Ради сео ситуацији када би се одређена лица или групе због својих посебних карактеристика морали специфично третирати јер ће у противном бити у лошијем положају у односу на друге. Према Директиви ЕУ бр. 54/2006, посредна дискриминација постоји када наизглед неутрална одредба, критеријум или пракса могу особу једног пола да доведу у неповољнији положај у односу на особе другог пола, (осим ако су таква одредба, критеријум или пракса објективно оправдани законитим циљем и при томе су средства за остваривање тог циља одговарајућа и неопходна).
Према запажањима МОР, све више повреда дискриминационог карактера у области рада врши се на индиректан начин.“ Овај вид дискриминације је заступљенији зато што се много теже уочава, доказује и санкционише, пошто се дискриминација, као кажњиво и непожељно понашање, обично прикрива фиктивним разлозима. Као један од изузетака помиње се случај пред Европским судом правде (предмет Регуп) у којем је власник белгијске компаније, у огласима и усмено изјавио да се ни један „имигрант“ код њега неће запослити. Ово је према Суду јасан пример непосредне дискриминације по основу расе или етничке припадности.»
Да би установили да ли постоји посредна дискриминација Европски суд за људска права и Комигија за људска права СЕ руководе се следећим: 1) има ли разлике у поступку (слично се мора поредити са сличним), 2) да ли је разликовање засновано на назначеној карактеристици, 3) да ли разликовање има легитиман циљ, 4) да ли је различитост у поступку
32 _ Видети више: Приручник о еуропском антидискриминацијском праву, op. cit, crp. 22.
33 _ Дефиницију посредне дискриминације преузели смо (и делимично изменили) из: Смернице о радном законодавству, Међународна организација рада, Женева 2001, стр. 290. О разлици између непосредне и посредне дискриминације видети више: Приручник о вуропском антидискриминацијском праву, ор. ст, стр. 29 и 35.
34 _ Смернице о радном законодавству, ор. си, стр. 344.
35. ESP, Centrum voor gelijkheid van kansen en voor racismebestrijding protiv Firma Feryn NV, предмет С-54/07 [2008.] ЕСЕ 1-5187, 10 јул 2008.
70