Radno i socijalno pravo
Проф. др Сенад Јашаревић, Заштита од дискриминације на раду, Радно и социјално право, стр. 59-85, ХУЛ (1/2012)
месту фотографија сексуалног садржаја, слање порука таквог садржаја), физичко узнемиравање (нежељено додиривање, грљење, љубљење)."
У вези са дискриминацијом се у последње време често помиње и мобинг (систематско злостављање на раду). За разлику од дискриминације, мобинг је „неспецифичан вид узнемиравања“, који се обично не заснива на неком од дискриминационих основа, врши се на другачији начин (представља агресивнији вид понашања), са различитим циљевима (дискредитовање, застрашивање или добровољни отказ).“" Међутим, није реткост да је мобинг подстакнут неким од основа за дискриминацију. Нпр. код нас у судској пракси постоје случајеви мобинга по основу политичке и религијске припадности, који су пресуђени као дискриминација.“
У односу на општи појам дискриминације, дискриминацију на раду карактеришу и одређене специфичности. Овај вид дискриминације може се дефинисати као: Поступање послодавца или надређеног радника којим се радник или група радника (или лице које тражи запослење) ставља у неповољнији положај у односу на радника/раднике (лице које тражи запослење) који се налази/налазе у упоредивој ситуацији, а које правни поредак забрањује.“ Битни елементи дискриминације на раду у ужем смислу (када се из тог појма искључи узнемиравање и сексуално узнемиравање) су: 1) починилац је увек послодавац или надређени радник, дакле особа која је у позицији да одлучује о заснивању радног
39 Ове примере навео је Ж. Поточњак, према Д. Деренчиновић н И. Гргурев, Казнена одговорност за дискриминацију у радном односу, Тлђег Апмсогит Звонимир Шепаровић - Од казненог права до виктимологије, ур: Ксенија Турковић и др, Правни факултет Свеучилишта у Загребу, 2009, стр. 98.
40 Buneru sume: K. Hartig and J. Frosch, Wokplace Mobbing Syndrome: The ‘Silent and Unseen’ Occupational Hazard, (konepeHutja: Our Work...Our Lives: National Conference on Women and Industrial Relations), Queensland Working Women’s service and Griffith Business School Griffith University, Brisbane 12-14 July, 2006, доступно на Интернету.
41 Код нас је до доношења Закона о спречавању злостављања на раду мобинг био судски санкционисан у оквиру забране дискриминације. Слично је још увек у Босни и Херцеговини и Хрватској, које немају посебан закон о мобингу. Видети више: Ј. Бешлагић, Накнада нематеријалне штете у случајевима мобинга, Зборник радова са Међународног саветовања „Актуелности грађанског и трговачког законодавства и правне праксе, Свеучилиште у Мостару – Правни факултет, Свеучилиште у Сплиту – Правни факултет, Неум, 22-24. 6. 2012, Мостар, 2012, стр. 502-503; Ј. Кулушић, Улога послодаваца у спрјечавању моббинга, Рачуноводство и финанције, бр. 7/21, 2006, стр. 84.
42 Преузето, делимично скраћено и прилагођено Српском језику из: И. Гргурев, Дискриминација по темељима који нису изријеком забрањени у Закону о раду, ор. си, стр. 42.
12