Ratnik

ОЦЕНЕИ ПРИКАЗИ 265

штићене у Карасули једним пуком. А 57. дивизија се повлачила јужно од Килиндира штићена коњичком бригадом око Килиндира. 19. децембра могао је да извести: „Сада држим са моје три дивизије зону, коју имам да утврдим од Караоглу до Даудли, два одреда у Карасули и Кукусу са истакнутим оделењима у Гуменџи и Килиндиру штите наше положаје.“

На крају ове главе писац даје овај резиме: „борбе у Србији, без сумње, беху завршене; нисмо имали губитака, рећи ћу више, цео материјал подразумевајући и српски, беше одвучен у Солун. Што се наших трупа тиче оне беху нетакнуте и са изврсним моралом. Али шта је са сновима на Софијуг, на Цариградр То су прошлогодишњи снови Последња оријентација рата Источној Војсци овако је укратко гласила: прикупити се у Солуну и ту се утврдити“ Први део програма беше завршен. Енглези и Французи беху око Солуна. Остајало је да се испуни други део: да се утврде. Већ је половином јануара 1916. г. утврђени логор био солидно подигнут, о чему је депешом известио. У времену од 20. јануара 1915. до 10. марта 1916. године у главном важније се ово десило: у инспекцију је дошао ђенерал Кастелно послат од стране Главног Ђенералштаба француског. При одласку је ставио неке примедбе због којих је ђенерал Сарај сматрао да му се права крње. Због тога је послао војном министру Галијенију писмо, у коме се, између осталог, жали да му је одузета иницијатива, а одговорност остављена.

· Непријатељски аероплани бацали су 30. децембра бомбе на Солун. Ценио је да је било немогућно оставити консуле немачке, аустријске, турске и бугарске у Солуну. И стога је наредио да се затворе, а ноћу су били укрцани у брод и о томе је известио своју владу. С конзулима било је укрцано 20 Аустријанаца, 17 Турака, 12 Бугара и 5 Немаца. Природно је да су Грци на то протествовали као против повреде суверенитета грчке државе. Но из докумената у аустриском конзулату видело «се, да је шпијунска служба нашироко била развијена, функционисала је правилно и нека обавештења су била послата комавданту етапе у Цариграду. Но питање, које је њега највише узнемиравало, било је појачање ефектива. Француски ђенералштаб није хтео да зна о другом шиљању до оне три дивизије и пука Зуава које је имао. У једном телеграму налазила се оваква изјава : „ценим да ће снаге пешадије којима располажете, снабдевене добро тешком артиљеријом и солидно утврђене, бити довољне да осигурају одбрану положаја природно јаких које држите“ он је тражио бар још две дивизије, уз то није ни са Енглезима стајао како треба, замера њиховом команданту за бугарофилство и за разне трактације које је имао с непријатељем.