Ratnik

266 РАТНИК

А на фронту се у то време непријатељ није мицао, мада је чешће најављиван долазак немачких елемената. И због тога се ђенерал Сарај решио да отпочне с покретима. И њему су се наметала питања: како је најбоље да их предузме. О томе је морао водити рачуна.

Проблем је био следећи, како он вели: шта да се ради са једном британском дивизијом слободном и четири дивизије везане у утврђеном логору; са три дивизије француске које је потпомагала, подупирала, четврта на путу организације 2

х

Источна Војска примила је нову директиву: у место де– фанзиве офанзива. У ово време у Француској су Немци жестоко нападали на Верден. Требало је приковати непријатеља, да не би могао извлачити трупе, што је индиректно олакшавало француском фронту.

Но вреди у целини навести телеграм, одговор ђенералу Махону, команданту британских трупа, што му је његова влада упутила односно заједничког рада с француским командантом: „Не могу да разумем, зашто је ђенерлл Сарај добио такву заповест. Оставио сам ђенерала Жофра у суботу пре подне после дискусије о ситуацији и није говорио о таквој идеји. Кад су се савезници повукли са севера Грчке прошле године, обе владе беху сагласне да се задрже у Солуну за одбрану ове вароши; и на конференцији 6. децембра команданти савезничких војсака требали су да буду задржани у региону Солуна. Ове су мере одобриле доцније обе владе. У оваквим околностима никаква офанзивна акција нема места пре но што се обе владе не сложе; и тада, ако вам ђенерал Сарај затражи да пређете у офанзиву, треба се мени обратити и чекати моја. наређења.“ 7. марта послао је телеграм и у главним потезима план офанзивне акције. За офанзиву он је тражио 21 дивизију: 6 српских, 5 енглеских, 4 француске и 6 дивизија за поја– чање (енглеске, италијанске или руске).

Питање о јединству командовања стално је било на дневном реду, а у то време трупе су се почеле кретати напред и додир с непријатељем је добијен. Избацио је све трупе што је могао ангажовати. И док се извршио овај марш на границу, истурање трупа са контактом и офанзивном активношћу, српска се војска реорганизовала. 1. јануара Краљ Петар је дошао у Солун. Долазак Срба са Крфа у Солун издржао је гомилу флуктуација. 1. јуна могао је телеграфисати у свом извештају да се искрцавање Срба може сматрати као свршено: 118 000 људи; остаје да се прими њихов материјал а нарочито артиљерија.

У том времену добио је телеграм од ђенерала Жофра, да. Источна Војска нападне свим прикупљеним снагама у тренутку