Ratnik
278 | РАТНИК
тешких година за Србију, била наш искрени савезник и заштитник; њена је војска са српском делила и добро и зло на Солунском фронту, па су братски и заједнички и извршили пробој на Добром Пољу и са њега пронели луч слободе кроз Србију. Ова књига треба да интересује сваког нашег официра и родољуба. В. М.
ВА5ЗЗЕОСМА РЕБЕЗЕКСТО ТТАШАМО Јануар —фебруар 1921. године. Га сопашвта де! Моте Мето — Заузеће Крна у јуну 1915. год.
Чланак даје опис операција, које су се завршиле заузећем Крна (кота 2245, с.а. од Толмина). Операција је изведена од две групе Алпина и почела је заузећем гребена Врсић—Врата. Командавт ЈУ. армијског корпуса, који је оперисао у долини Соче између Саге и Канала и нападао аустријске положаје код Толмива, наредио је команданту обеју алписких група да долином толминског потока учествује при нападу на Толмин. За ову операцију било је потребно да се заузме Крн. Ово је извршено од свега 6 алпинских чета ноћу између 15. и 16. јуна и 16. јуна са Козљака (кота 1602), јужно од Крна и са Врата (кота 2014) северно од Крна. Аустријске чете (свега 7), које су биле распоређене на положајима на гребену између Врата и Крна и на Крну, биле су потпуно изненађене и изгубиле су 29 официра и 600 људи заробљених.
Заузећем Крна и Врата од стране Италијана одузета је Аустријанцима једна рокадна линија, која од Толмина долинама толминског и лепенског потока води између Крна и Кука у котлину око Бовца.
Цела је операција интересантна као успешна акција у високој планини, која је као таква призната такође од Аустријанаца. — Горега а! Егапсезсо Регтисе! да Ауегза а бампапа, од бригадног ђенерала Евгенија Барбарића (Епгето Вагапсћ).
Чланак је спомен Франческу Феручи-у, највећем кондотиеру ХМ. столећа.
— Га Ееоопе 4! топнега пога-опетаје, Ргапсезсо Ровећин, Сојопећо а! згајо тавелоге. — Северно-источна гранична област.
Превод чланка доносимо на другом месту.
— Рогдататето ед 1 гесшатето де езегсно, Ово Ргапсо, таволог сепегаје пеПа К!зегуа. — Организација и попуна војске.
Извод из чланка доносимо на другом месту.
— Га Бајасћа де; Ја Мазигат, Ашгећо. Е!сссће!н, Сојопећо ф 5. М. — Битка код мазурских језера (4.—13. септембра 1914. год.)