Ratnik
142 РАТтТНниИК
„Па на чему се базирала та немачка сигурност“.
На то питање он и одговара:
„Као и 21. марта, на несаломљивом „уверењу“ у вреджност немачког војника, који једини могаше „извести и оно што је невероватно“. Дакле, безгранична охолост, која је била "узрок првом покушају, охолост која је надживела три уза“стопна и несретна покушаја“.
Моје је мишљење, да у томе и лежи основна грешка „Хинденбурговог и Лудендорфовог рада 1918. године.
Прзвео и пропратио Пуковник Жив. М. Станисављевић.
ТЕХНИЧКЕ РАЗЛИЧНОСТИ
Американски ратни рефлектор
Откако је избио велики светски рат, американски инструк"тори рефлектора учинили су знатне, напретке у грађењу ре"флектора како за своју земљу, тако и за иностранство. За "потребе при одбрани обала изабрали су апарат са огледалом од 152 см. пречника. Американци су ову размеру огледала држали као највећу, са којом се још могло радити са једним огледалом од стаклета а без бојазни да се трошкови прете"рано увећају или да се стакло може ломити. Многи су опити извршивани, да се дотле примењена Манженова огледала мањих "размера замене металним параболним огледалом, јер је метално огледало много јевтиније и простије а при том не ломи "се лако и брзо као стаклено. Тешкоћа, да се оваквом једном огледалу да тачна форма, а при том да се исто учини непроменљивим и константним при свакој температури, тако је ве„лика, да се скоро ниједан успешни резултат са повољним податцима код оваквих металних параболних огледала није могао постићи.
Нарочито на мору, а у мањој мери на суву, губитак у јачини светлости услед апсорпције атмосфере тако је знатан, да је рефлектором на даљини од преко 5500 м. скоро неможућно дејство. Одстојања, на којима се циљеви сиве боје могу добро и повољно осветлити једним рефлектором од 152 см. ова су:
1) Кад је ваздух врло чист . . 9 км.
2) При средњим атмосферама . 5,5 до 7,5 км. 3) При лакшој магли или киши 2.5 до 37 км. 4) При магли и у сумраку . . 09д0о1.8 км.