Ratnik
144 РАТНИК
С друге пак стране, високе антене стоје над ниским из ових разлога:
а) имају мању струју у антени, а ово је једна знатна околност, која може добити велики значај код предајних апарата са лучном варницом или машина са високом фреквенцијом,
6) мањи број изолатора,
в) мању вероватноћу за сметње од повреде изолатора,
Успех рада немачке бежичне станице у Науену за време рата.
Као што је познато, немачка бежична станица у Науену била је првобитно подигнута у циљу вршења опита. У самом почетку рата већ су били слати и разни приватни телеграми, чији је број тако много растао, да је око 150.000 речи месечно слато само у правцу ка Америци. Колико се пак овај саобраћај бежичном телеграфијом из Науена развио, јасно казују ови податци:
Године 1915 послато је око једне милијарде и 33 милиона. У 1916 год. око две милијарде 58 милиона а 1917 год. до септембра 3 милијарде 68 милиона речи. Ова могућност саобраћаја бежичном телеграфијом појачана је поглавито тиме, што се успело да се брзина рада попне од 100 слова на 250 у току једнога минута.
Једна велика станица за бежичну телеграфију.
Према једној вести из „5ејеп с Атепсап“ још 1917. год. отворена је једна маринска бежична станица на вису СћоПаз код Сан Дијега. Ово је једна од најјачих станица у Америци. Као антене на њој су подигнуте 3 куле од по 187 м. висине. Ово је једна од станица са највећом висином антене у свету. У пресеку ове антене (куле) образују један равностран троугао, чија је страна у подножју куле око 46 м. а на врху око 29, м. дугачка. Куле су једна од друге удаљене по 325 метара. За мрежу земљовода, која је разапета на 29 ћа великом станичном простору, употребљено је око 40 км. бакарне жице.
Станица ради са непригушеним таласима.
Струја за осветљени лук ствара се једном машином за једносмислену струју, која даје 200 К. М. а са 1000 У. Ову машину покреће једна дрештом-машина од 220 К. М. која је у. непосредној вези са мрежом од 2200 У.
Станица је коштала округло око 4,000.000 долара, а грађење је трајало пуне две године.