Ratnik
168 РАтникКк
Прилози, цртежи, израђени су доста чисто. Како оригиналви радови тако и преводи и компилације заступљени су у приказаним књигама у истој размери, како је то било у овоме журналу и пре Великог рата. Пада у очи да мећу сарадницима нема ђенерала; пишу махом млађи, по чиновима, официри.
В.М.
Преко Арбаније на острво смрти.
Из Оневника једне болнице, од санишешског мајора, Д-р Владимира С. Саанојевића, Београд 1921., цена 3 дин.
Под горњим насловом Д-р Влад. Станојевић, санит. мајор, издао је латиницом штампану књижицу 34 странице шеснаестине, коју желимо приказати читаоцима „Ратника“.
Неће се тако брзо исцрпсти материјал за оне који би хтели да га износе из страховите али и славне катастрофе, коју је наша војска 1915. г. поднела. Тај се материјал, већ по"степено' сређен, уређен од разних писаца у разним видовима, на јавност износи. Књижица Д-р Станојевића, у облику дневника, жазује доста у оно мало страница колико броји. Писац је припадао као лекар Моравској сталној војној болници и с њом је кроз Арбанију одступио. Пут је почео од Ниша, управо од Ћеле-куле, водио је преко Прокупља, Куршумлије, Приштине, Призрена, Ђаковице, Пећи, Подгорице до Скадра, и даље преко Љеша па морем на острво Видо. Шта је све болница имала на путу да издржи, писац нам даје доста речито, јасно, овде онде јаким управо снажним изразима бележећи најгрубљу стварност. Ти се моменти, доживљаји друкчије и не даду описивати. Остаје онако како је писац доживео сам, запазио њ за свој дневник ухватио.
Запажени моменти, што их је писац у књигу унео, доста казују; у пишчевим описима нема сувишног. Пре би се рекло да није све ни речено, али то је, држимо, отуда што је овај дневник вођен на брзу руку. Сцене могу читаоца, који је једном све већ преживео, понова да потресу те да понова преживи оне неописане ужасе. Књижица нио чему другом и не говори до само о страхотама, болестима, глади, о свему што се пре"трпело и видело целим путем кроз Арбанију.
По својим страховитим последицама први дани по доласку "српске војске на Крф, где су болести почеле да односе огромне жртве, не изостају ништа, ако их чак и не превазилазе, од оних за време повлачења. Цифре болесника, који су прошли кроз ову болницу и помрли, јасно тај факат истичу. Писац као лекар даје свему овоме објашњења, наводи узроке тим