Ratnik
ОЦЕНЕ И ПРИКАЗИ 167
Пирот— Власотинце — Лесковац. По нашем искуству, овакав начин регулисања транспорта, помоћу графикона, могућан је само онда, када се служба транспортовања стабилизира, а ово зависи од самих операција. Докле год су операције брзе и скопчане са променама праваца, уређењу транспортовања потреба за војску тешко ће се моћи помоћи графиконима, ово је само теоријска мера. Писац овог чланка тврди да за исхрану бугарске војске није постојао никакав основни план; једновремено су набављале храну, на пример, и дивизијске интендантуре и пуковске економије, због тога је био и хаос 'и нагомилавање хране по трупним слагалиштима, преко прописане норме.
У одељку Приказп и резенције приказују се књиге: Војне комуникације, од војног инжињера Ковачева. Социјални и војнички ауторитет, од Петкова. Приказује се књига румунског ђенерала Д. Илијеска, начелника главног ђенералштаба румунске војске, од јануара 1914 до 1916 год, у којој се ђенерал Илијеско брани од прекора што је румунска војска ушла у рат 1916 год. неспремна. У одељку Ловремена шппампа излаже се у преводу из Јигпа! де Ја таппе „је Уасј!“: ликвидација немачке ратне морнарице у току 1920 год. и подела њених бродова међу државама Антанте тако, да почетком 1921 год. немачка флота броји само: 6 убојних бродова — линијских, 6 лаких крстарица, 12 разорача и 12 торпиљера. Енглеска морнарица ликвидира старе бродове са наоружањем слабијим од 37 см. Ликвидација аустро-угарске флоше. Северо америчка флота гради бродове са артиљеријом 40 см калибра. /апан тако исто јако развија своју флоту, тако да ће 1923 год. имати флоту јачине за 50/, од с. америчке флоте у то доба. Из журнала Га геуге ФИапепе октобар — децембар 1920 год. приказан је чланак француског. капетана Маћапа о гађању митраљеза против аероплана светлећим метцима. У одељку Библиотрафија побројане су само извесне бугарске и француске књиге из војне књижевности, које су изашле у току Великог рата и по свршетку истога. Као прилог уз ову књигу иде додатак: Мишљење о'нашој трговачко-економској поморској политици од „Нептуна“. Овим се и завршава 5. књига Војног Журнала.
У опште, бугарски војно-научни часопис Военен Журнал, добро се уређује, старајући се да у тешком времену, које је сада настало за бугарску војску, послужи као кула светиља не само војне знанствености већ и морала на мрачноме хоризонту у који тоне садашња Бугарска, те да бугарска војска не осироти у погледу знања, тако потребног у данашње доба свакој војсци, а бугарски официри да не клону духом под тежином садашње материјалне недаће. Свака месечна свеска В. Журнала износи око 61, штампаних табака, четвртине.