Ratnik

ДАРДАНЕЛСКЕ ОПЕРАЦИЈЕ 35 нагиб, а ка Сароском заливу тече река Согак, која почиње само на неколико км. од Сароскога залива.

Док ове три долине пресецају полуострво по ширини, дотле по дужини полуострва нема ни једне долине. Према томе цело полуострво даје слику степеница које леже управно на Дарданелски мореуз, те би нападач који би се искрцао на крајњем југо-западу имао да наступа ка северо-истоку, нападајући један за другим те, по природи, јаке стене.

Због оваквога стања воде, какво смо мало час изложили, путеви по полуострву иду висинама. Само на два места путеви иду дуж обале и то у близини Мајтоса и при улазу у Мра" морно море.

У пијаћој води влада велика оскудица што је од одромнога значаја по операције на полуострву.

Главно је место Галипоље, по коме и цело полуострво носи име, Има 20.000 ст. и лежи у питомини, опкољено воћњацима и маслињацима.

Кад смо овако у најглавнијим потезима познали географију полуострва, да се вратимо сад на планове више команде за извођење сувоземних операција и на само извођење тих операција.

Чим се дошло до уверења, да се без експедиционих трупа не може ништа учинити, одмах је формиран експедициони кор. У њему су вајвећим делом биле заступљене енглеске трупе, те је стога главна команда поверена енглескоме ђенералу Сер Џону Хамилшону. Француским трупама у овоме кору командовао је француски ђенерал Амаду. За базу ових операција узета су острва Имброс, Лемнос и Тенедос. Лемнос је било нарочито подесно острво, оно лежи на педесетак км. од улаза у мореуз, по површини захвата 477 кв. км., има око 22.000 становника. Два залива засецају дубоко у острво. Значајнији је од њих онај на коме лежи варош Мулдрос.

Главно место на острову је Лимни или Кастро, које такође има подесну луку.

Острво, оскудева у рекама, али богатство извора даје "богату жетву.

Генерал Хамилтон је 17. марта на једној крстарици извршио рекогносцирање Галипољскога полуострва.

Експедициони кор био је формиран од трупа упућених за Египат. Од енглеских трупа у састав кора ушле су: 29-та дивизија, Ланкаширска територијална дивизија, Краљевска поморска дивизија, најзад корпус Аустралијанаца и Ново-Селанћана. Од француских трупа била је дивизија ђенерала Масну (који је погинуо), мешовита коловијална бригада пуковника Рифа (који је рањен), Метрополитанска бригада. ђенерала Ванденберга (који је рањен).