Ratnik
36 __РАТНИК
Артиљерија се састојала из брдских топова 65 мм. и пољских 75 мм. и дугачких топова 155 мм.
Сем тога биле су придодате две чете инжињерије и једна аеропланска ескадрила.
Аустралијански и Ново-Селанђански корпус, чији је ефектив износио 12.000 људи био је највећа јединица, која је учествовала у овој експедицији. Тај корпус звали су скраћеним именом Анзак, што је долазило од почетних слова речи из његовога енглескога назива (Аизтаћап апа Мер — 2ејапа Атту Согр5).
План операција. Изложићемо тачке које је генерал Хамилтон узео у расматрање ради искрцавања својих трупа. При томе ћемо те тачке звати онако, како их је генерал Хамилтон крстио у своме плану.
1. У заливу Морто била је подесна обала 5, али је она могла бити тучена са азијске обале.
2. Залив У, недалеко од Седул Бара, песковит, полукружан, дуг 270 м,; доминиран врло стрмом обалом.
3. Изнад Хелеса пружа се једна долиница која се ка обали спушта амфитеатрално, дуж обале захвата 300 м.а по дубини захвата 30м. У средини у У терен се благо диже, док су бокови стрми.
4. Мало северније налази се друго подесно место Х, које по фронту заузима 200м., а по дубини 14м. Командовано је једним узвишеним турским положајем.
5. Западно од вароши Критије у У пружа се један песковит појас.
6. Најзад, северно од гребена Габа Тепе налази се тачка 2, коју је генерал Хамилтон узео у обзир као најсевернију могућну искрцну тачку.
Према плану генерала Хамилтона главно искрцавање требало је извршити код Хелеса (тачка |У/). У тачки У требало је да се искрцају француске трупе, те да се дочепају Критије и Ачи Бабе. Анзаси требало је да се искрцају северно од Габа Тепе и да изаберу један правац за напад на Мајтос.
После ових првих операција требало је да се све ове '" трупе здруже.
Као што се види, искрцавање у У више је демонстративног карактера. У томе истоме циљу предвиђено је извршење искрцавања на двема тачкама азијске обале: код Кум-Калеа и нешто јужније од њега у висини Троје.
Пре него што почнемо излагати извођење овога плана могли бисмо да учинимо једну примедбу.
Кад погледамо на карту, видимо да се Галипољско полуострво при улазу у Мраморно море сужава, и код Булаира