Ratnik
84 РАТНИК
Грци се не зауставише на овоме, то им треба признати, већ наставише енергично наступање напред на Ески Шјеир, издвојивши у исто време једну колону у долину горњег тока Сакарије ка Сеуд Гази у циљу обиласка главног правца Ески Шеир—Ангора. ј |
Већ 19. јула у вече Ески Шеир је био заузет, како изгледа, без нарочитог отпора. Заплењена је разна спрема, напуштена артиљерија, а вероватно било је и заробљеника.
После тога наступање је настављено ка Ангори. У том правцу извршена су готово два марша.
Мада су се операције тако брзо развијале, Турци су ипак стигли да предузму извесне мере за отпор. Они прикупише на главном правцу. око седам дивизија и 21. јула пређоше у напад како против Ески Шеира, тако и против Сеуд Гази. У исто време наступиле су турске трупе ка Јени Шеиру—Билеџику а на јужном одсеку ка Афиун Карахисару и у горњем току реке Меандра. Од 23—24 јула борбе се овде обуставише. Турци се повукоше, али је веза са њиховим заштитницама остала.
На југу је такође био одбијен напад противника. На северу Турци постигоше известан успех и заузеше Јени Шеир и полуострво западно од Изника. Но те операције се даље не развијаху и Грци их се не бојаху, пошто беху предузете са недовољним снагама. Уз то заузеће Ески Шеира прекида железничку везу свих снага са осталом турском војском. С обзиром на то, морала се извршити евакуација не само горе поменутог реона него и Измидског полуострва.
Грчке трупе после тога распоредише се на 40 километара испред Ески Шеира, код Суед Гази-а, источно од Афиун Карахисара. Од овог распореда до Ангоре има око 200 километара. Грчки аероплани отпочели су долетати у Ангору и бомбардовати ову тачку. По црноморској обали Мале Азије вршене су омање десантске операције и бомбардоване извесне тачке на приморју. Заштитни делови грчки распоредише се у правцу Измида и у горњем току реке Меандра. Армијски штаб и Главни Стан Краљев од 23—24 јула пређоше у Ески Шеир.
Заставши у овом положају, Грци су имали у виду даље наступање ка Ангори, рачунајући да га предузму у најближој будућности. Тога ради потребно је било успостављање железничког саобраћаја на прузи од Смирне ка Афиун Карахисару и Ески Шеиру. Тај задатак извршише успешно. Но затим је требало проћи под борбом око 200 километара, а будућност је скривала неизвесности. Међутим још у октобру месецу у Малој Азији отпочињу кише и лапавице које до крајности отежавају настављање војних операција. |
Турци пак налажаху се под тешким погодбама. Војска