Ratnik

126 РАТНИК

су Аустријанци стално: оскудевали у артиљеријској муницији и које су се 30. јуна завршиле губитком 15. заузетог Со! де! Коззо и одступањем дивизије ЕдејуејВ у своје положаје од 15. јуна. Дивизија Еде!е!В изгубила је у току ових борби 250 официра и 6969 људи.

Са података дневника аутор. закључује, колика је била жестина борби, отпорност Италијана и пораз Аустријанаца. На жалост нису дати са италијанске стране никакви податци о догађајима, тако да није могућно доћи до објективног закључка.

Аустријско тумачење бишке код Виториа Венетшског 06јављено у Француској. Написао Италикус. — Повод је овоме веома интересантном напису француски превод једног чланка из аустријског војног листа (Озтеггејстасће Мећгхенипо), коме је циљ да смањи успех италијанског оружја код Виториа Венетског. Појава овог чланка у Аустрији, бившем непријатељу и италофобу од вајкада, није аутору необична; али непојмљиво му је, да је тај чланак могао у преводу ући у „[е5 Агсћууев де Та ггапде сџегте“ (архиве Великог рата), које се објављују под патронатом Поенкареа и Фоша, у сврси, да кажу савезвицима, „који су измешали своју крв са нашом, да њихова лепа јуначка дела никад неће пасти у заборав“ (дш опе теје јешг запо аџ побе аие Јешг ђеаи сезје пе (отђега јатајз5 дап5 Роцбћ).

Улазити у подробности овог убедљивог написа одвело би далеко. Навешћемо само, да је аутор успео да докаже аустријским званичним и књижевним документима и извештајима, да су поједини наводи чланка нетачни. На пример, да су Италијани при крају рата имали 70 дивизија а не као што ђенерал Диац у своме извештају тврди само 57; — да је ђенерал Диац у своме извештају „са знањем изменио истину“ (еп аПегап! зсјеттел! ја уегје) прелазећи преко примирја од 3. новембра, да би: дао догађајима од 3 и 4. нозембра особине битке.

Писац аналише „све наводе поменутог аустријског чланка, који смањују заслуге и славу италијанске војске, туче их добро образложеним излагањем прилика и догађаја и завршава, да је италијанска војска код Виторија В нетског побрала само плодове четворогодишњих тешких борби

Данашњи главни чиниоци у тактици. Промене и последице. Написао Егапсезсо Кон, пешадијски потпуковник. У прошлом рату променила се тактика толико, да би са могло мислити, да су се променила и тактичка начела. Али то није тако. Нове су само тактичке методе. (Ово да докаже и да проучи, шта је проузроковало ове промене, јесте задатак, који хоће писац да реши.

Велики је уплив имало без сумње ново наоружање, на-