Ratnik

ОЦЕНЕИПРИКАЗИ 127

"рочито повећање тешке артиљерије. У италијанској војсци повећан је од маја 1915. год до октобра 1918, год. број топова свију врста од 2056 на 9391, број тешких оруђа од 146 на 3690, број бацача мина од 0 на 1912, број митраљеза од 600 на 19.900. Од свију ових средстава прилаже писац највећу важност савременом топу, којим се може гађати посредно.

Други јаки чинилац у тактичком погледу јесте по писцу огромна величина савремених војсака.

Артиљерија је данас најважнији чинилац у тактици, пошто гађа са положаја заклоњених од осматрања и често и од противникове ватре. Стога је нападачева пешадија, чим отпочне са нападом, обично изложена јакој веома ефикасној ватри непријатељеве артиљерије. Раније, кад су топови били једноставнији, биле су и тактичке методе једноставније. Напокон сасређивао је изненада масу своје артиљерије у сектору, у коме је намеравао напад. Ова артиљеријска маса тукла је прво непријатељску артиљерију, затим, оставивши мањи део да продужи ово дејство према већ изнемоглом и већ од почетка слабијем непријатељу, изашла је нагло према противниковој пешадији и засула је кишом граната. За време овог дејства артиљерије наступале су пешадијске колоне и стизале де прстивникових положаја често у време кад је нападнута пешадија била још под јаким утицајем артиљеријске ватре. Тако су у пресудном нападу употребљени два рода оружја, пешадија и артиљерија, против једног. Изненађени непријатељ није имао ни времена ни средстава да предузме противмере. Битке су се свршавале после неколико часова потпуним поразом непријатеља, који је до уништења повећан од француске коњице.

У овим приликама пробој је био сразмерно лак. Обухват и бочне операције тактички нису били потребни, они су служили само стратегијском циљу. После Наполеонова доба једноставност тактике поремећена је побољшаним наоружањем пешадије. Већ 1866 год. у Ческој побеђују Пруси, чија је артиљерија била слабија од аустријске, благодарећи својој бољој пушци и обухватним операцијама. 1870 год. кад су Немци имали бољу и јачу артиљерију, било је често могућно сасредити дејство немачке артиљерије и пешадије на саму француску пешадију. Али губитци су били огромни, услед ефикасне француске пушке Сћаззербј а у највећој битци, од 18. августа, одбијени су сви немачки напади на целом фронту Мопуше 5,. Рима — Копсош“. Победа је постигнута тек обухватним нападом једне једине бригаде (48. ХП. корпуса). Отуда и мишљење старијег Молтке-а, да је савршенство ватреног оружја дало у тактичком пољу велику надмоћност одбрани над нападом.