Ratnik
12 | РАТНИК
и очекивани велики резултати. Али жилавошћу и еластичношићу своје одбране по дубини, која је натеривала на врло многе узастопне нападе, Немци су успели да осујете пробој свога фронта. Операције су вођене 6 месеци и за то време, поред свих напора, савезници нису успели да допру ни до Перона удаљеног мање од 10 км. од полазне линије.
Обе наведене битке у 1916. години носе карактер сличан ранијима: напади на фронту мале ширине; али са врло великом употребом моћних материјалних срестава; борбе уништавајуће, које доносе успехе, али ограниченог значаја, без траженог решења. Нападом се успева само да се утврђени фронт браниочев на месту напада повије, више или мање, али ка убрзо на тим деловима постане још јачим и отпорнијим, ношто спорост у извршењу напада даје браниоцу времена да привуче резерве и довољно ојача нападнути део фронта.
Увек је први удар, добро припремљен и довољно помогнут артиљеријом, доносио успех, зато што је бранилац, и ако је сазнавао о намераваном нападу, бивао свагда изненађиван самим часом почетка; али убрзо он успева да привуче девољна ојачања, да може да се мери са нападачевом снагом.
И офанзиве у овој години показале су да примењени начин напада није могао довести до решења нити у једном нападу, услед немогућности да се изведе спрема ватром па целој дубини одбранбеннх утврђења, нити продуженом акијом, пошто се услед прекида непријатељу омогућава парирање. Оне су показале да нападе треба изводити на штв зпирем фронту, јер се само тако може постићи да се достигну удаљени објекти; затим, да узастопни напади треба да следују у што краћим размацима времена и да зато премештање артиљерије треба унапред предвидети и припремити.
1917. година обележена је добијањем савршенијег, модерног артиљеријског материјала, што је ишло у прилог смањивању трајања припреме. — Постигло се: увећање броја оруђа. већи калибри, израда муниције у неограниченим количинама; употреба јачих експлозива, зрна са загушљивим гасовима, специјалних лафета; усавршеност срестава за осматрање и реглажу, — све се учинило да се од топа створи оруђе што савршеније и што моћније. Рововска оруђа бројно се увећавала, те је дубина зоне тучене артиљеријском ватром постала знатно већа. При оволиком увећању и усавршености борбених срестава, изгледало је могућно да се непријатељски фронт пробије на већој ширини. У том циљу припремљена је велика офанзива на Ени вођена с пролећа (16 Априла) ове (1917. год.) У нападу учествовало: 52 дивизије, око 2000 тешких