Ratnik
ОЦЕНЕ И ПРИКАЗИ 178: класама могла попунити војска, која је потребна за одбрану земље. Ово ће бити уопште тешко зато што су и старије класе смањене због већег морталитета деце за' време рата. Са потребним мерама не би требало чекати, треба већ сада. предузимати све што је потребно, да би се спречило даље опадање обеју класа (заштита деце, забрана исељавања).
Различности. — Извештај о дејсшву чехословачког научног војног завода у 1920. години. Почетком прошле године основан је у Прагу чехословачки научни војни завод ( езкозјомепзку убдеску пзјау уојепзку) Његови су задаци:
1.) Оснивање ческе војне књижевности, неговање војне науке уопште, потломагање научних војних студија и ширење војне науке у најширим круговима грађанства.
9.) Рад на подизању моралног и културног ступња војске;
3.) Рад на оснивању чехословачког војног музеја.
Оснивањем ове установе чел. војска хтела је да документује, да хоће да ради заједно са народом у корист државе. Она сматра светски рат за свог учитеља и себе за продужење школе. Њен је задатак, да попуни војничку школску спрему и да постигне, да се млади војници из касарне врате у грађански живот као добри грађани и добри људи, да у њиховој души удари темељ здравом политичком уверењу и здравом светском схватању, која би их водила у њиховом раду у корист породице, општине и републике.
У продужењу навешћемо најглавније радове завода у првој години његовог дејства:
Расписан је стечај за најбољу историју чсл. легија, завршен је зборник војних песама, зборник ратних речи, којима је обогаћен чески језик, основан је војни часопис „Уојепзке тог еду“ и „Зборник војних наука“. У овоме су досада изашле: 1. свеска Операције чел. војске у Русији у год. 1917.—1920. од ђшт. потпуковника Клецанде. 2. свеска: „Маријинск“ од. пуковника Е. Кадлеца. Спремљене су свеске. „Швајцарска милиција“, „Библиографија војне историје“ и др.
У васпитном циљу издаје научни завод „Штефаникову библиотеку васпитних списа“. У њој су изашле до сад ове свеске: „Основе грађанских наука“, „Увођење у народну економију“, „Друштвено васпитање војника“, „Слике из историје словачке књижевности“ (на словачком језику), „Подаци ка свеопштем васпитању“. Ова последња књига прописана је од стране министра Народне Одбране као уџбеник за обуку војника. Израђена је од преко 150 литерарних и научних књижевника и садржи чланке о моралном и грађанском васпитању, из земљописа, историје, књижевности, историје уметности и културе, из природних и техничких на-