Ratnik

ЕВОЛУЦИЈА ИДЕЈА О НАПАДУ И ОДБРАНИ 33

источни фронт; на западном фронту њихова је сва нападна акција сконцентрисана једино у Аргони, где су задобили неке слабе резултате. Е

Савезници се држе офанзивно и чине покушаје да проломе непријатељев фронт. При томе наилазе на бројнијег и вештијег непријатеља. Рачунајући са брзим ратом, сви се уздају, да ће догађаји пролећа 1915. г. донети победу. И ако је енглеска војска тек у почетку свога развоја, и ако је белгијска војска још нереорганизована, ипак се на француској страни нико не пита: „Да ли не би било боље, да се сачека развој и увећање енглеске и реорганизовање белгијске војскег“ Уместо спремања да се то сачека, само се мисли на што бржи свршетак; сматра се да је и сама француска војска спремна и довољна за нову улогу; још се једнако верује у врлине офанзиве, којом је ова запојена.

Шта је отуда произашло»

Изненађење. — Нашло се у ситуацији, коју нико није предвиђао, о којој нико није говорио, а у сваком случају за коју нико није био извежбан.

Па и кад се већ зашло у позицијски рат, све је рачунало, да то неће дуго трајати. То и урођена одвратност према копању земље имали су за последицу слабу примену и недовољно искоришћење фортификације.

При свем том, хтело се не хтело, дошло се до нове форме рата, до стабилизације, рововског рата, чије су карактерне особине специјалне.

Због тражења и сачекивања одлуке на источном фронту, Немци се почеше јако утврђивати на западном фронту.

Тежња савезника за победом водила их је нападу на ове јако утврђене линије.

Познавањем ранијих прописа о градској вбјнии правилним процењивањем догађаја крајем јесени 1914. г. могло се доћи до закључка, да напад на те јако утврђене линије захтева јаку артиљерију као и систематичност, постепеност, а до извесног степена и лаганост у раду.

То се није слагало са француским темпераментом.

Отуда је произашла извесна нестрпељивост, недовољна припрема, несистематичност у раду и врло слаба примена фортификације.

"Зима, непогода, непријатељско артиљеријско дејство натераше ипак Французе да се укопавају, да се ојачавају у артиљерији, стварајући позицијску артиљерију од оруђа (95, 120, 155, 220 и 270 м/м.) извучених из утврђених места и обалских утврђења. Сва несрећа ипак не беше отклоњена: ова оруђа беху спорометна, па због тога немоћна да у кратком

РАТНИК, СВ. 1. 1922. ' 3