Ratnik

34 РАТНИК

времену произведу жељено, потребно дејство. Та се незгода морала паралисати брзометним 75 мум. и 105 м/м. оруђима, чија моћност и домет ипак не беху довољни за улоге рушења и за контра-тучење непријатељске артиљерије.

Укратко: Французи немају наклоности, обуке и аршиљерије за рововски раш. Нада, да то ипак неће дуго трајати, кочи Французе у стварању нове, јаче артиљеријске масе, те се они задржавају на полумерама: повећава се израда до тада постојећег артиљеријског материјала и муниције, за пешадију се израђују веће количине митраљеза, увећава број авиона. Први програм за конструкцију тешке артиљерије израђен је тек у мају 1916. г. | |

По догађајима овај се период (Ш.) дели на две фазе: прва фаза обухвата локалне нападе изведене зими 1914—1915 г., а друга фаза обухвата велике француске офанзиве у Артоа (9. маја—18. јуна) и у Шампањи и Артоа (25. септембра 1915. године).

Локалним нападима прве фазе, у току зиме 1914./1915. г., Французи су држали на опрезу и замарали Немце у Шампањи (борба код Стопу, 8. јануара); у битци код Регће5 (15. фебруара—18. марта), у Уобтте (Пез Ерагвез, фебруараприл), у Вогезима (борбе код Нагтаппм егкорћ јануармај), у Артоа (у околини Араса), у Фландрији (борбе код Раззецг), у Аргони.

Овн напади беху слабијих размера и без одлучнијих резултата. Њихово извођење вршено је претежно по схватањима из времена мира; оно је дало грађу за извлачење поуке за доцнији рад — истина по доста скупу цену.

На основу тих поука француски главни командант издао је 2. јануара 1915. г. своју инструкцију, којом су дати први основи за акцију против организованих непријатељских положаја. Ево главних карактерних схватања из те инструкције.

Акција против организованих положаја није поништила основне принципе предратне офанзивне доктрине.

Због ојачане ватрене снаге и отпорне моћи дефанзивних организација, акција се карактерише, и по времену и по про-_ стору, лаганијим и методичнијим извођењем.

Из тога су факта произашли следећи обзири:

а) Да командни елеменат има до најситнијих детаља да припрема нападе;

6) Успех напада не може се очекивати, ако није припремљен врло моћном артиљеријском припремом, чија разорна моћ има да отвори пут пешадији.

в) У изабраној зони за офанзиву, напади треба да су