Ratnik

О БОРЧЕВОЈ ПСИХИ 15

непрестано и неуморно, јер ће се тиме моћно усађивати осећај сопствене моћи и снаге а уједнои јачати сопствена вера у победу. |

Борбеност код бораца-нарочито- је увеличана још и. мрж„њом, која се од природе већ осећа према.прошивнику. Веште војсковође нису ово губиле из вида, него су предузимале и нарочите мере да ту мржњу ојачају. Бугарски виши војни и политички кругови, пред своје ступање у светски рат, нарочитим брошурама распаљивали су мржњу против нас иу томе су врло много успели. Тиме и вештом пропагандом увераван је бугарски народ у потребу рата и бугарски се војник врло добро борио за доста дуго време. Али чим је ступање Америке у рат смањило шансе на успешан завршетак рата, односно када је почело убијати наду у победу, бугарски се војник знатно поколебао у својој моралној снази, тако да је 1918. године показао много слабију дозу борбености. Из овог се примера види како је на борчеву моралну снагу силан утицај извршила ослабљена вера у победу.

Осећаји братства, љубави и једнакости међу држављанима такође су силни фактори, којим се уздиже дух борбености. Када су ти осећаји на жељеној висини, онда ће се борци са једног краја државе борити за огњиште својих судржављана са сасвим супротног краја државе исто онако, као што би се борили и у случају да је њихово сопствено огњиште постало поприштем непријатељевог напада. На гајењу тих осећаја мора се радити у свима државним институцијама, а понајвише у војсци. У том погледу наша војска има бити тако рећи народни васпитни завод за неговање братства, међусобне љубави и једнакости, јер ће из тих осећаја добијати снагу и оно што нам је најдраже — народно јединство. Гајењем тих осећаја јачаће се патриотизам, а колико је он моћна морална чињеница, о томе није потребно ни говорити.

Само у држави, где буду повољно развијени ови осећаји, може се развити и јак осећај дужности у испуњавању поданичких обавеза, па следствено и ратних и борбених задатака. Јак осећај дужности, дакле, такође је моћан борбени фактор, па га због тога треба и одгајивати у свима друштвеним редовима, а нарочито у редовима оних, који имају да предњаче и даду пример другима, т.ј. међу активним и резервним официрима као и међу осталом интелигенцијом, јер код њих виши осећаји имају у знатној мери замењивати дејство обичних инстиката. Један ми је официр причао, да је код њега у рату најглавнији борбени подстрекач био осећај дужности.

Он вели:

„ја сам по својој слободној вољи изабрао да будем