Ratnik
О ПРОБОЈУ СОЛУНСКОГ ФРОНТА 13:
Али, наши Савезници не постигоше успех у своме нападу.
Напад, који је извршила Енглеско-грчка војска код Дојрана, пропао је, а напад, који је требало да изврши Француска војска код Битоља, није могао успети.
Ситуација критична.
Српска војска прешла је село Возарце, што значи да је продрла у непријатељску позадину 50 км., док су наши Савезници остали на својим ранијим положајима, дакле оба крила и бокови Српске војске остали су потпуно отворени и изложени непријатељскоме обухватноме нападу и могућности да будемо одсечени од наше основице код Солуна. Ако Бугари доведу појачања са Битољскога фронта, нарочито са Дојранскога и Струме, где су имали успеха, онда могу извршити напад на десни бок и позадину [| армије, одсећи је од њене комуникације и довести нас у безизлазан положај.
Овакав бугарски маневар могли смо претпоставити и по томе, што су они у току овога дана већ послали 10 њихових пукова и 2 немачка батаљона на Српски фронт, и што су наше извиђачке ескадриле наговештавале велики покрет жељезничких возова, теретних аутомобила и маршевских колона са > Дојранског фронта и Струме ка нашем фронту.
: Ова тешка ситуација наше војске у стратегијском по-
“ тледу била је погоршана још и тиме, што смо у току даљег
„снабдевања храном, муницијом и осталим материјалним потребама наилазили на врло велике тешкоће због планинскога и беспутнога терена. Једини пут, који је водио преко Козјака и служио као комуникацијска линија П армије, био је врло рђав и тешко пролазан и за кола, а за камионе био је неупотребљив. Међутим Врховна Команда је у своме плану припреме за ову офанзиву била базирала целокупно снабдевање П армије на овај пут, за све време док Енглези и Грци не овладају долином Вардара.
Али како се сада нисмо могли надати, да ће ђенерал Милн ускоро овладати жељезничком пругом кроз Вардар, то се и наша ситуација у многоме погоршала и ми смо били у истини у врло тешким и посве критичним моментима.
Према оваквоме стању ствари на бојишту, Врховна Команда требала је да донесе решење: или обуставити даљу офанзиву и стати на освојеним положајима, ту се утврдити, прећи у одбрану, па чекати да се рат реши на Западноме фронту; или продужити офанзиву без обзира на опасност која је претила нашој војсци, и решење великога светскога рата започети на Српском фронту; ту посејати клицу пораза Централних Сила, а нашим великим Савезницима оставити, да они доврше овај страшни рат.