Ratnik

90 Е Ратник

Одговор је један: разлика између здравља српске и француске војске је зато велика, што је велика и разлика у војно-санитетској организацаји између њих. У француској војсци чување и бршта о здрављу војске почива на научној, модерној војно-хигијенској основи и-тај се принцип спроводи увек и свуда у војсци без обзира на његово коштање. Тамо је свет одавно увидео, да је у војно-санитетској организацији битно и главно само једно: сачуваши и одржати по сваку цену здравље, а не пустити та и упуштшено лечити.

Боље је и паметније је спречавање обољевања не само са гледишта медицинске науке, већ и са гледишта рачунског. Ко: да више . пара на спречавање обољења, мање ће дати на лечење. Усвојивши у потпуности ово гледиште, Французи гау својој војсци чак спроводе претерано. Они, по каткад, потроше и коју излишну пару, дозволе понеки пут и луксузни 2војнохигијенски кредит и издатак.

Крваво ратно искуство је очито показало, да границе између луксуза и стварне потребе нема, чим је у питању здравље војске. Овде је тврдичење грешна и казнива ствар. Тај грех пада на саме тврдице, казну издржава сам народ за време епидемије. То искуство живота је и створило познату философску истину, да све, што је јефтино, скупо је. И обратно, скупоћа је, на крају крајева, увек јефтина.

Ми смо се најстраховитије опекли о неразумевање ове истине. Место јефтиноће, коју. смо свуда и на сваком кредиту проповедали, — платили смо прескупо. За уштеђених неколико хиљада презреног метала, ми смо жртвовали и платили са неколико хиљада људских живота, покошених заргзом за време епидемије.

Зло се наше из овога јасно види. Оно лежи у керазумевању просте истине, да је задатак војног санитета у чувању здравља војске, у спречавању обољења, а не у лечењу. Тај је задатак у првом реду хигијенски, па тек у другом лекарски. Прво треба створити хигијенске прилике и услове живота у војсци, па после болнице. Такав је смисао и задатак војног санитета. Е

Што пре стане наш санитет на то гледиште, тим ће се пре смањити и умирање, тим ће мање бити посла у болницама, тим ће се пре изаћи на пут истините и паметне штедње.

Санитетски. официри.

Грађански лекар није то исто, што.и војни. Војни лекар: сем медецинских знања мора имати још нешто. Он мора да зна услове и прилике војничког живота, те да их доводи у сагласност са захтевима медицине и хигијене. Другим речима,