Ratnik

Новости и Белешке 121

проистиче из географског положаја земље, који је континенталан, т.ј. није брањен ни даљинама ни морима.

Припрема омладине за војну службу, о којој смо неколико пута јављали, изазива све већу пажњу како у Француској, тако и у суседној Белгији. Почетком године одржана је на Сорбони велика скупштина савеза дотичних француских друштава под председништвом г. Дешанела, бив. председника републике а уз суделовање начелника главног ђенералштаба, војног гувернера Париза, оба председника народног представништва, белгијског посланика и министра војног. Задатак ових друштава је обележен у њиховом називу: „Национални савез друштава за физичко васпитање и војну припрему“.

Пошто смо главне податке о овом покрету већ доносили, то ва сад напомињемо, да се и у Белгији приступило сличном покрету у најозбиљнијој форми са скраћивањем рока под заставом за оне које се рекрутују са довољном војном припремом. Министар војни је већ поднео комори два важна, законска предлога: први о припреми омладине за војну службу, а други о попуни нижег официрског и подофицирског кора из редова оних, који су пре ступања под заставу, а по војној обуци, стекли довољне способности. — Бивши министар Вандервелде, и сад.још од великог утицаја, предлаже скраћени рок од 6 месеци са претходним спремањем омладине за војну службу кроз 4—5 година, до 18 године старости. За спец. родове предлаже дуже рокове и рекрутовање из погодних друштвених класа, исто тако и попуну нижег стареш. кадра из редова погодних интелектуалаца на основу истог начела,

У Немачкој се такође приступило нешто остварењу, а нешто свестраном претресању ове намере. Тако социјалистичке вође Кауцки и Шенланк пишу у својој књизи о овом предмету ово: „Већ детету треба накалемити схватање, да нико не заслужује назвати се слободним човеком, који не уме руковати оружјем, своју крв заложити, па и умрети за слободу. Треба грађанина од младости вежбати телесним вештинама, да их напон снаге и чврстина удова не изда. И тешко оном ко ову снагу, освештано добро слободе, страћи!“

(Ми. Мосћ. В'аћ.)

Чланови врховног војног савета. — За 1922. годину одређени су у врх. вој. савет као чланови: 1. маршали Жофр, Фош, Петен, Лиотеј, Франше д Епере и Фајол; 2. див. ђенерали Местр, Бертло, Гијома, Манжен, Дебнеј, Бошрон, Дегут, Биа, Ноле и Грациани. Маршал Петен је потпредседник.