Ratnik, 01. 06. 1922., str. 96
86 Ратник
разним модерним техничко-медицинским средствима за испитивање и лечење болести, — сачињава огроман капитал. Човек је одувек био готов да у случају болести и опасности по живот да све што има. Културан човек и културан народ од свију установа највише је помагао болнице. Отуда у културном свету болнице имају не само све што им треба, већ и нешто више: оне су ремек дела у погледу архитектуре, оне су врсте музеја, јер привлаче својим богаством разноликих средстава и намештаја. Оне су по свом уређењу она илузија за болеснике, где овај заборавља и не осећа више своју болест, јер га је та илузија већ излечила.
Код нас је и у овоме невоља. Код нас се у добрим и хигијенским зградама- болницама, као и у њиховом унутрашњем намештају, натеже до крајњих граница сиромаштине. Наше болнице увек у нечему оскудевају. Ни најбоља наша болница не може рећи, да има све што јој је најнепоходније. Напротив, већина наших болница, нарочито у доба рата, није имала чак ни оног минимума болничког намештаја, који бар споља даје утисак болнице. Није било довољно ни постеља ни осталог постељног прибора, није било довољно ни рубља, нити осталих најнеопходнијих болничких потреба, Такве су биле наше. болнице.
Органиваци;а болница и администрирање.
Код нас је зло не само у болничком особљу и у болничком материјалу. Оно је потицало још и због болничке дезорганизације и неуређеног начина администрирања. |
Искористити у потпуности човека и ствар, т.ј. употребити рационално и „без отпадака“ човечју снагу (моралну и материјалну) као и мртав материјал, — то је вештина и дар од. Бога. Та људска обдареност има општепознати назив — организатшорска способност. Одржавати, пак, један организован посао у већ добро створеном стању и виду, — значи имати и другу особину и способност, а то је администраторска.
Наша сиромаштина тражи од лекара обе ове особине: Од њега се тражи, поред његових и иначе преоптерећених лекарских дужности, још и организовање и администрирањеболница. Конкретније говорећи, од лекара се тражи сем, по Правилу припадујећег му лекарског посла, још и да свака. ствар и целокупно особље буде на свом месту и да све будеу свом реду; од лекара се тражи, да уреди, спреми и одржава у непрекидно-исправном раду и реду посао у перионици рубља, посуђа у кујни, у магацинима, у пријемном одељењу, у кабинетима, лабораторијама, у дезинфекторском одељењу, у нужницима, болесничким собама и у свима осталим болничким.