Ratnik, 01. 06. 1922., str. 95
Санитетско искуство ратова 85
добровољне болничарке и полагањем испита, као и строгим избором.
Код нас је друкчије. Код нас од стручног војно-сани"тетског особља постоје само војни лекари, без икаквих других пшколованих помоћника. То је'једно. Друго, број војних лекара је код нас одувек недостајао. Док у богатијим европским војскама на једног лекара: не пада више од 40—50- болесника, „дотле је код нас, нарочито за време епидемије пегавог тифуса, "бивало да на једног лекара дође преко 500 болесника! Али ти ово није сав посао наших лекара, јер на њих пада сем чисто лекарског посла још и целокупан административни, сдисциплински и канцеларијски посао у болници. Јасно је за «сваког после овога, зашто код нас није могло бити ни речи "о лечењу како треба, и откуда већа умирања по нашим "болницама.
Пример културних народа није луксуз. Тамо се није без шотребе створила и извршила подела рада на различите много- · "бројне, по рангу и стручној спреми, врсте болничког особља.. 'М ми морамо стварати такав персонал.
У стварању стручног санитетског особља, због његове гакутности, треба имати известан ред. У првом реду, по важности, треба створити стручно-школоване лекареве помоћнике, _ "то су санитетски подофицири. Отуда је оснивање Војно-сани- · тетшске школе прва и најнеодложнија пошреба нашег сани«пета. Оснивање ове установе треба да значи почетак стварања «стручног, школованог санитетског особља.
Потребна нам је исто тако и женска, стручна помоћ. «Стварање и оснивање установе „Оаштине сестара милосрђа“ "такође је питање, које чека своје решење.
Када наше болнице виде већи број лекара и лекарачспецијалиста, када се нашим лечилиштима придодају јоши "потребна модерна техничко-медицинска средства, кабинети и лабораторије, када лекари добију своје стручно-образоване "помоћнике, када цео остатак посла падне на добро одабране "болничаре и када се лекари ослободе нелекарских послова у "болници, — онда ће наше болнице бити у стању да одговоре свом позиву, т.ј. да се у њима лечи како треба. у
Болнички материјал и инвентар.
Потребе, средства и намештај данашње добро уређене "болнице огромне су и скупе су. Модерна европска болница, ' — која стоји на висини савремених медицинских знања, са «својим разноврсним и скупоценим техничким средствима, причборима, инструментима, кабинетима, лабораторијама, и др.